overfm.gr | Χάντμπολ | Σπόρτινγκ Λισαβόνας – ΑΕΚ 31-30: Έφτασε κοντά στο θαύμα

Δεν τα κατάφερε στην Πορτογαλία η ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση στην έδρα της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, ωστόσο για… λίγο δεν μπόρεσε να πάρει έστω την ισοπαλία στην έδρα της Πορτογαλικής ομάδας, η οποία είναι μέσα στις καλύτερες της Ευρώπης. Το παιχνίδι από την αρχή ως το τέλος ουδέποτε ξέφυγε με την ΑΕΚ να δείχνει πως μπορεί να κοιτάξει στα μάτια την αντίπαλο της. Και ίσως να κατάφερνε να έπαιρνε και το αποτέλεσμα που ήθελε εαν δεν αποβάλλονταν με πολύ μεγάλη αυστηρότητα ο Τζηράς και ο Πλάθα.

Με αυτή την ήττα η ΑΕΚ έχει πλέον 2-2 στον όμιλο, έχοντας 4 πόντους και βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, μόλις 1 βαθμό λιγότερο από τη Νιμές και την Πέλιστερ. Από την πλευρά τους οι Πορτογάλοι είναι 1οι με 6 πόντους. Στο πρώτο ημίχρονο η ελληνική ομάδα κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της, έχοντας πολύ καλή άμυνα, ενώ στην επίθεση κατάφερε να σκοράρει στις μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησε.

Άλλωστε μετά το πρώτο 30λεπτο η Ένωση προηγούταν με σκορ 15-14. Στην επανάληψη η Σπόρτιγνκ όπως ήταν λογικό έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ. Μάλιστα για ένα μικρό διάστημα πήρε και διαφορά τεσσάρων τερμάτων, την οποία σύντομα η ΑΕΚ μείωσε και δεν άφησε τους γηπεδούχους να χαρούν για πολύ. Κάπως έτσι το παιχνίδι έγινε ροντέο με τις δυο ομάδες να σκοράρουν συνέχεια και την διαφορά να μην ξεφεύγει από το ένα γκολ.

Παρόλα αυτά η Σπόρτινγκ η οποία είναι πιο έμπειρη κατάφερε να διαχειριστεί καλύτερα το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό και χρειάστηκε και λίγη δόση τύχης προκειμενου να πάρει τη νίκη. Και αυτό διότι με το σκορ στο 31-30, η ΑΕΚ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού είχε δοκάρι με τον Ουγκάντε, χάνοντας με αυτό τον τρόπο την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Ένα αποτέλεσμα το οποίο ναι μεν δεν ήρθε, αλλά η ΑΕΚ με την εικόνα της έδειξε πως έχει την δυναμική να κοντράρει τις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης.

Σπόρτινγκ (Ρικάρντο Κόστα ): Αραούχο, Φ.Μότα Ντα Κόστα, Σουάρες Ντίας, Τίντεμαντ, Γκαρσία Ζοζέ, Ρουέσγκα, Παζαρίν, Σαλβαδόρ, Αρσενασβίλι, Γκασάμα Κισόκο, Ταβάρες, Γκασπάρ, Ραμίρες Φερνάντες, Σκόνγκαρθ, Μπελκάϊντ, Φόλκες Ορτίθ, Μ.Μότα Ντα Κόστα.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Μπουκοβίνας, Τζηράς, Ουγκάλντε, Μπεριά,Πλάθα, Καλόμοιρος, Κοτσιώνης, Μυλωνάς, Παπαδιονυσίου, Μπριάτκα, Αραμπατζής, Μπετζιλαλί, Ηλιόπουλος, Δικαιούλιας, Αντζελιτς.