overfm.gr | Europa League | Σπαρτάκ Μόσχας – Νάπολι 2-1: Η Σπαρτάκ «έβαλε φωτιά« στον όμιλο [vds]

Η Σπαρτάκ Μόσχας κέρδισε και εντός έδρας τη Νάπολι (2-1), ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και έκανε… μπάχαλο τον όμιλο, αποκτώντας η ίδια προβάδισμα πρόκρισης.

Η Σπαρτάκ επικράτησε με 2-1 της Νάπολι στη Μόσχα για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Europa League και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για την πρόκριση στα νοκ άουτ της διοργάνωσης. Η Σπαρτάκ «έβαλε φωτιά« στον όμιλο

Οι Ρώσοι , ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας και έκαναν άνω κάτω τον όμιλο, αποκτώντας οι ίδιοι προβάδισμα πρόκρισης.

Στους 7 βαθμούς η Σπαρτάκ, όσους έχει και η Νάπολι που υστερεί στην ισοβαθμία με την ομάδα από τη Μόσχα και τις Λέγκια Βαρσοβίας (6β.), Λέστερ (5β.) να ακολουθούν και να κοντράρονται την Πέμπτη στην Αγγλία.

Οι Παρτενοπέι παρουσιάστηκαν με σημαντικές απουσίες και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το… καλησπέρα, αφού στο πρώτο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν πέναλτι για ανατροπή του Πρόμες από τον Λομπότκα και στο 3′ ο Σομπόλεβ πέτυχε το 1-0.

Στο 28΄ ήρθε και το δεύτερο χτύπημα, όταν από σέντρα του Μόουζες, ο Σομπόλεβ σημείωσε το 2-0.

Η Σπαρτάκ «έβαλε φωτιά« στον όμιλο

Στο 2ο ημίχρονο, οι Ιταλοί έστειλαν δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα, όμως η μία δεν μέτρησε έπειτα και από παρέμβαση του VAR. Το γκολ του Έλιφ Έλμας στο 64′ δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει τη δεύτερη ήττα από τους Ρώσους, που πλέον βάζει “φωτιά” στον όμιλο.

Σπαρτάκ Μόσχας (Ρουί Βιτόρια): Σελίκοφ, Ντζικίγια, Γκιγκότ, Καουφριέζ, Αϊρτον, Μόουζες (83′ Ρασκάζοφ), Ιγκνατόφ (72′ Λομοβίτσκι), Ουμιαρόφ, Λιτβίνοφ, Σομπόλεφ, Πρόμες (90′ Λάρσον)

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μέρετ, Κουλιμπαλί, Ζεσούς, Μάριο Ρούι, Ντι Λορέντσο, Λομπότκα (78′ Ραχμάνι), Ζιελίνσκι, Έλμας, Λοσάνο, Μέρτενς, Πετάνια