overfm.gr | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Σπάρτα Ρότερνταμ-Αϊντχόφεν 3-5: «Έβρεξε γκολ»

Η Αϊντχόφεν κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη κόντρα στην Σπάρτα Ρότερνταμ.

Σπουδαία νίκη κατάφερε να πάρει η Αϊντχόφεν εκτός έδρας κόντρα στην Σπάρτα Ρότερνταμ σε μια αναμέτρηση που μπήκαν συνολικά οκτώ τέρματα, επομένως το ποδοσφαιρικό θέαμα είναι αρκετά «πλούσιο». Η αντίπαλος του Ολυμπιακό για τους 32 του Εuropa League βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ μόλις στο 4΄ αφού ο  Σμιτς έβαλε σε «θέση οδηγού» της ομάδα του. Η χαρά της Σπάρτα Ρότερνταμ δεν κράτησε για πολύ αφού στο 24΄ ο Μάουρο Ζούνιορ έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αϊντχόφεν ανέβασε από νωρίς ρυθμούς και σημείωσε γκολ μόλις στο 47΄ με τον Μάλεν κάνοντας το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα η PSV  πέτυχε και τρίτο τέρμα αυτή την φόρα με πρωταγωνιστή το  Μαντουέκε. Σαν να μην έφτανε αυτό κατάφερε να σημειώσει και ακόμα ένα τέρμα με τον Μαξ στο 71΄ κάνοντας το σκορ 4-1. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη καθώς μείωσαν σε 3-4 με τον Γκράβενμπερχ (75’) και εύστοχο πέναλτι του Χαρσούς (87’). Ο Μάλεν  διαμόρφωσε το τελικό 3-5 στις καθυστερήσεις, δίνοντας πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.