overfm.gr | Πόλο | Σπαντάου – ΝΟΒουλιαγμένης 13-15: Έκανε τα εύκολα δύσκολα

Αγχώθηκε στο τέλος η ελληνική ομάδα, αλλά παρέμεινε πρώτη στον Γ’ Όμιλο

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Βουλιαγμένη, αλλά τελικά κατάφερε και πήρε τη δεύτερη νίκη της, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Γ’ ομίλου, της Euroleague των γυναικών, που φιλοξενείται στη γερμανική πρωτεύουσα, με 15-13, επί της διοργανώτριας Σπαντάου.

Η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά και έφθασε να προηγείται με «νταμπλ» σκορ 4-2, 6-3 και στη συνέχεια να αυξάνει τη διαφορά και στα πέντε γκολ (9-4, 00:38’’ πριν τη λήξη του 2ου8λεπτου, 11-6 4:47’’ πριν τη λήξη του 3ου). Τα πέντε γκολ διαφορά τα διατήρησαν οι παίκτριες της Μεληδώνη έως και 4 λεπτά, πριν το τέλος, με την ομάδα του Σταμ να κάνει την αντεπίθεση, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το εύρος της ήττας.

Η Βουλιαγμένη πέτυχε τη δεύτερη νίκη της (έχει και μια ισοπαλία 7-7 με την Πάντοβα, αγωνίζεται αργότερα με τη Βαζούτας) και παραμένει στην πρώτη θέση του Ομίλου με 7 βαθμούς. Κορυφαία σκόρερ της ομάδος των Νοτίων προαστίων η Θωμαϊς Μουστακαρία με 5 γκολ.

Σπαντάου – ΝΟΒουλιαγμένης 13-15

Τα 8άλεπτα: 2-3, 2-6, 4-3, 5-3

Σπαντάου (Μάρκο Σταμ): Μπεντ, Βόζεμπεργκ 3, Γκράντις, Ι. Ντέικε, Κλάιν 1, Γκ. Ντέικε 2, Χάρτβιγκ 1, Γκλάσερ 3, Χοζόγια, Μπούικα 2, Κρούκενμπεργκ, Σάλουμ 1, Όλντενμπουργκ.

ΝΟ Βουλιαγμένης (Άντι Μελιδώνη): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Καλογεροπούλου, Μουστακαριά 5, Γιαννοπούλου 1, Ριτζ 2, Τανκέεβα 2, Μαρία Πάτρα 2, Ανδρεάδη, Διαμαντοπούλου 2, Σάντα 1, Αγγελίδη, Ειρήνη Πάτρα.