overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Σούπερ……Θύελλα πέταξε έξω τον Παναιτωλικό στα πέναλτι

Την έκπληξη έκανε η Καλαμάτα που απέκλεισε με 3-2 τον Παναιτωλικό στα πέναλτι (2-2 κ.α) από την φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μεγάλη πρόκριση για την Καλαμάτα που πέταξε έξω από τους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας τον Παναιτωλικό. Η «Μαύρη Θύελλα» επικράτησε με 3-2 στα πέναλτι με τον κανονικό αγώνα και την παράταση να λήγει 2-2. Το ματς εξελίχθη σε αναμέτρηση Ρόβα-Φλόρες που σκόραραν δυο φορές με τον τελευταίο να ανοίγει το σκορ στο 30′ και να ισοφαρίζει στο 78′ ενώ ο πρώτος έφερε τούμπα το ματς σκοράροντας στο 35′ και στο 39′ αντίστοιχα. Και στην ρώσικη ρουλέτα οι «Πελοποννήσιοι» χαμογέλασαν και προκρίθηκαν στους 16.

Υπερηχητικός ο Πανσερραϊκός ο οποίος συνέτριψε με 5-2 στην παράταση την Παναχαϊκή στις Σέρρες με τον κανονικό αγώνα να λήγει 2-2. Ο Σεντ με πέναλτι στο 40′ άνοιξε το σκορ για τους «Σερραίους» με τον Μπουρλάκη να ισοφαρίζει στο 62′ για τους «Πατρινούς» και τον Μυτίδη στο 65′ να τους δίνει το προβάδισμα. Στο 100′ της κανονικής διάρκειας ο Κατσαντώνης ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί όπου οι γηπεδουχοι ήταν καταιγιστικοί με τον Μούργο στο 104 να δίνει το προβάδισμα , τον Κατσαντώνη στο 110′ να κάνει το 4-2 και τον Σοφιανό στο 115′ να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη.

Στην Αριδαία η Λαμία δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει του τοπικού Αρωπού χάρη στα γκολ των Προβιδάκη στο 26′ και Μαρμεντίνη στο 62′, ενώ ο Λεβαδειακός πήρε την πρόκριση στην Λάρισα με 2-1 επί της τοπικής ομάδας με ανατροπή. Οι «Λαρισινοί» άνοιξαν το σκορ στο 7 με τον Πεντρόσο, για να ισοφαρίσουν οι «Βοιωτοί» με τον Νίκα στο 25′ και να πάρουν την πρόκριση με τον Σκβάρκα στο 42′. Τέλος στο «Ελ Πάσο» μεγάλη νίκη πέτυχε η Καλλιθέα επί της Βέροιας με 1-0 χάρη σε γκολ του Σαντάνα στο 44′.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.