overfm.gr | Ελλάδα | Σούπερ Ολυμπιακός, πάτησε τον Παναθηναϊκό και κατέκτησε το Σούπερ Καπ

Ένας σαφώς ανώτερος και καλύτερος Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 67-52 και κατέκτησε το σούπερ καπ.

Το πηρε και αυτό ο Ολυμπιακός. Ο μοναδικός εγχώριος τίτλος που έλειπε από τους ερυθρόλευκους κατακτήθηκε στην Ρόδο εκεί όπου επικράτησαν του Παναθηναϊκού με 67-52 και κέρδισαν το σούπερ καπ. Με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με κεκτημένη ταχύτητα από το περσινό νταμπλ να κατακτά και το σουπερ καπ. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Φαλ και Βεζένκοφ έκαστος με 12 πόντους ενώ από τους ηττημένους ο Λι επίσης με 12. Ένταση στο φιναλε με Αρώνη και Λαρεντζάκη με τον πρώτο να ζητάει τον λόγο από τον παίκτη του Ολυμπιακού γιατί δεν τήρησε το φερ πλέι στο τέλος.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυναμικά τον τελικό και προηγήθηκαν με 9-2 δείχνοντας τις διαθέσεις να κοντράρουν στα ίσα τον μεγαλο τους αντίπαλο. Όμως οι «Πειραιώτες» ξύπνησαν και με σερί 10-0 προηγήθηκαν με 9-12 στο 7′. Με δυο σερί γκολ φάουλ των νταμπλούχων Ελλάδας το σκορ έγινε 11-18 στο 9′ και η πρώτη περίοδος τον βρήκε μπροστά με 15-18.

Στην δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» έκαναν ενα σερί 9-2 και ξαναπήραν το προβάδισμα με 24-23 με τους παίκτες του Μπαρτζώκα με σερί 7-0 να περνάνε μπροστά με 24-30. Με αιχμή του δόρατος τον Λι το τριφύλλι ισοφάρισε σε 32-32 και ο ΜακΚίσικ με τρίποντο έκανε το 34-37 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με σερί 7-0 από τον Ολυμπιακό στην επανάληψη η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο στους 10 συγκεκριμένα 34-44 στο 23′ με τους παίκτες του Ραντονιτς να μην μπορούσαν να σκοράρουν. Με τρίποντο του Μποχωρίδη ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 42-50 αλλά με σερί 6-1 οι «ερυθρόλευκοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το 43-56.

Ο Βεζένκοφ με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορα στους 16 (43-59) με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί πλέον να γυρίσει το ματς. Η διαφορά μέχρι το τέλος έμεινε στα ίδια σημεία και ο Ολυμπιακός έφτασε στο τελικό 67-52 πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του σούπερ καπ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-37, 43-56, 52-67.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.