overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Σούπερ Γαλλία πέρασε στα ημιτελικά του Μουντιάλ

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Γαλλία επί της Αγγλίας με 2-1 με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει την πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Γαλλία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με την Αγγλία και επικράτησε με 2-1 με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι «τρικολόρ» συνεχίζουν να ονειρεύονται την υπεράσπιση του τροπαίου που κατέκτησαν πριν 4 χρόνια στα γήπεδα της Ρωσίας ενώ την προσεχή Τετάρτη (14-12) θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό την έκπληξη και αποκάλυψη του θεσμού Μαρόκο στις 21.00. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με την ομάδα του Σάουθγκέιτ παρότι βρέθηκε πισω στο σκορ στο πρώτο να χάνει ευκαιρίες να σκοράρει. Στο δεύτερο ήταν καλύτεροι οι Γάλλοι ενώ ο Κέιν που ισοφάρισε σε 1-1 για τους Άγγλους με πέναλτι ήταν ο μοιραίος καθώς αστόχησε από την ίδια θέση στο 84′ χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να φέρει εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα.

Δραστήρια ξεκίνησαν το παιχνίδι τα «λιοντάρια» έχοντας την κατοχή της μπάλας και πήραν το κέντρο με τους αντιπάλους τους να προσπαθούν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις. Και ενώ οι δυο ομάδες δυσκολευόντουσαν να κάνουν ευκαιρία, στο 17′ σε ανύποπτη φάση οι πρωταθλητές Κόσμου άνοιξαν το σκορ. Οι παίκτες του Ντεσαν άλλαξαν ωραία την μπάλα με τον Ντεμπελέ να δίνει στον Γκριεζμάν και αυτός στον Τσουαμενί που χωρίς να το σκεφτεί έπιασε το σουτ από τα 30 μέτρα και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Πίκφορντ κάνοντας το 1-0. Αυτό έκανε τους Άγγλους να βγουν μπροστά ώστε να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης και το άγγιξαν στο 22′ με τον Κέιν να νικιέται από κοντά από τον Γιορίς. Η ομάδα του Σάουθγκέιτ συνέχιζε να πιέζει και στο 29′ ο Κέιν έκανε το μακρινό σουτ αλλά ο Γιορίς έδιωξε φοβερά. Στα υπόλοιπα λεπτά τα «λιοντάρια» είχαν τον έλεγχο χωρίς όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα και το ημίχρονο τους βρήκε πίσω στο σκορ όμως με βάση την εμφάνιση δικαιούταν ένα γκολ.

Στο ίδιο μοτίβο και το ματς για την Αγγλία στην επανάληψη. Στο 47′ έπειτα από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Μπέλιγχαμ που σούταρε από το ύψος της περιοχής και ο Πίκφορντ απέκρουσε εντυπωσιακά. Και η πίεση και η υπεροχή έφερε καρπούς με αποτέλεσμα να κερδίσουν πέναλτι οι Άγγλοι στο 53′ σε ανατροπή του Σάκα από τον Τσουαμενί. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Κέιν και ισοφάρισε σε 1-1. Με την σέντρα η Γαλλία παραλίγο να απαντήσει άμεσα όταν σε αντεπίθεση ο Εμπαπέ έκανε την κούρσα από τα αριστερά και έδωσε στον Ραμπιό που έκανε με τη μία το σουτ και ο Πίκφορντ απέκρουσε με υπερένταση. Στην συνέχεια το ματς έγινε ροντέο και στο 70′ η ομάδα του Σάουθγκέιτ άγγιξε την ανατροπή έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Χέντερσον, ο Μαγκουάιρ έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και να φεύγει άουτ!

Μεγάλη ευκαιρία έχασαν και οι Γάλλοι στο 77′ με τον Ντεμπελέ να κάνει την κεφαλιά-πάσα στον Ζιρού με τον Πίκφορντ να διώχνει ενστικτωδώς την προσπάθεια του επιθετικού της Μίλαν. Ο τελευταίος πήρε το αίμα του πίσω ένα λεπτό αργότερα και έπειτα από σεντρα του Γκριεζμάν από τα αριστερά , έπιασε την κεφαλιά που κόντραρε στον Μαγκουάιρ και κατέληξε στα δίχτυα για να ανακτήσουν το προβάδισμα οι «τρικολόρ» κάνοντας το 2-1. Νέο πέναλτι για τους Άγγλους μέσω VAR αυτή την φορά σε σπρώξιμο του Τεό Ερναντές στον Μάουντ. Ο Κέιν όμως στο 84′ που ανέλαβε ξανα την εκτέλεση του πέναλτι έστειλε την μπάλα αυτή την φορά ψηλά άουτ χάνοντας σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει εκ νέου. Στην συνέχεια οι Άγγλοι ενέτειναν την πίεση τους στα καρέ του Γιορίς ώστε να ισοφαρίσουν, ωστόσο η ομάδα του Ντεσάν άντεξε και πήρε αυτή την σπουδαία πρόκριση.

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, 4-3-3): Πίκφορντ – Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο – Χέντερσον(79′ Μάουντ), Ράις, Μπέλιγχαμ – Σάκα(79′ Στέρλινγκ), Φόντεν(85′ Ράσφορντ), Κέιν.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν, 4-2-3-1): Γιορίς – Kουντέ, Βαράν, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ – Τσουαμενί, Ραμπιό – Ντεμπελέ(79′ Κομάν), Γκριζμάν, Εμπαπέ – Ζιρού.