overfm.gr | Euro 2021 | Σουηδία – Ουκρανία 1-2: Ήρωας Ντόβμπικ, την έστειλε στα «ουράνια» [vids]

Η Ουκρανία είναι αυτή που θα βρεθεί αντιμέτωπη της Αγγλίας στα προημιτελικά του Euro, καθώς η ομάδα του Αντρέι Σεβτσένκο με απρόσμενο ήρωα τον Ντόβμπικ επικράτησε στις καθυστερήσεις της παράτασης 2-1 (1-1 κ.α) και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Απίστευτο… χουνέρι στους Σουηδούς, που του φυσάν και δεν κρυώνει, καθώς ενώ όλοι ήταν προετοιμασμένοι για την ρώσικη ρουλέτα, των πέναλτι, ήρθε ο Ντόβμπικ από το πουθενά και έστειλε την Ουκρανία στους «8» του Euro.

Το παιχνίδι δεν μπορεί να στεφθεί από τις δάφνες της ποιότητας. Οι δύο ομάδες το… πήγαν αρκετά συντηρητικά μέχρι να ανοίξουν την αντίπαλη άμυνα. Από το ξεκίνημα του αγώνα μέχρι και το 25’ δεν είχαμε δει φάση.

Λίγο μετά τα μισά του πρώτου ημιχρόνου λοιπόν, η Ουκρανία ήταν αυτή που έφτασε στην πηγή και ήπιε νερό. Κι αυτό, διότι κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Ζιντσένκο. Ο Γιαρμολένκο έβγαλε πάσα για σεμινάριο, ο πρώτος έπιασε ένα αριστοτεχνικό σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Όλσεν κάνοντας το 1-0.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα «άναψαν», λίγο, τα αίματα στο παιχνίδι, είδαμε τις ομάδες να παίρνουν πρωτοβουλίες και να προσπαθούν να… ανοίξουν τους χώρους στο χορτάρι, χωρίς αποτέλεσμα ωστόσο. Αν και είχαν τη διάθεση να δημιουργήσουν δεν μπορούσαν να φτάσουν πολλές φορές στην αντίπαλη περιοχή.

Και κάπως έτσι φτάσαμε στα τέλη του πρώτου μέρους. Εκεί όπου ήταν η σειρά του Φόρσμπεργκ να χριστεί σκόρερ και να δώσει νέα πνοή στο ματς. Ο Σουηδός επιθετικός δέχτηκε την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή των Ουκρανών, δοκίμασε το σουτ και η στρογγυλή θεά κατέληξε στα δίχτυα, αφού πρώτα είχε κοντράρει στον Ζαμπάρνι διαμορφώνοντας έτσι, το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου

Στο δεύτερο μέρος για περίπου δέκα λεπτά μετά την έναρξη του, άρχισαν να ανεβαίνουν οι ρυθμοί, με τις ομάδες να μας προσφέρουν συγκινήσεις και γρήγορες εναλλαγές συναισθημάτων. Μάλιστα ενδεικτικό αυτού που γράφουμε, είναι το γεγονός ότι μέσα σε δύο λεπτά αμφότερες οι ομάδες σημάδεψαν το αντίπαλο δοκάρι, δείχνοντας με αυτόν τον τρόπο πως ακόμα υπάρχει… φωτιά.

Μόλις στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης, οι Ουκρανοί έφτασαν κοντά στο να πάρουν ξανά το προβάδισμα, όμως ο Σίντορτσουκ είδε το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι, όπως θα δείτε και στο παρακάτω βίντεο.

Ενώ δύο λεπτά αργότερα, στο 55ο λεπτό, ο Φόρσμπεργκ πάτησε περιοχή, έπιασε ένα αριστουργηματικό σουτ, η μπάλα όμως δεν του έκανε το χατίρι και χτύπησε στην κάθετη δοκό του τέρματος των Ουκρανών και έφυγε άουτ.

Λόγω των δύο αυτών φάσεων το παιχνίδι πήρε ρυθμό, όχι όμως για πολύ, καθώς οι δύο ομάδες, όσο πλησιάζαμε προς το τέλος του 90λέπτου, τόσο γυρνούσαν σε πιο συντηρητικό στυλ παιχνιδιού. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου θα έλυναν τις διαφορές τους.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το έξτρα ημίωρο του αγώνα. Τόσο η Σουηδία όσο και η Ουκρανία, φαινόταν ότι ήθελαν περισσότερο να φτάσουν στη διαδικασία των πέναλτι, παρά να λύσουν τον… γόρδιο δεσμό εντός των 120 λεπτών. Και εκεί που λέγαμε πως θα πάμε στη ρώσικη ρουλέτα, ήρθε σαν από μηχανής Θεός ο Ντόβμπικ και με κεφαλιά έκανε το 2-1 στις καθυστερήσεις, στέλνοντας στον έβδομο ουρανό την Ουκρανία, όπου την περιμένει η Αγγλία.

ΣΟΥΗΔΙΑ – ΟΥΚΡΑΝΙΑ: 1-2 (1-1 κ.α).
ΣΟΥΗΔΙΑ: Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελοφ, Αουγκούστινσον, Λάρσον, Έκνταλ, Φόρσμπεργκ, Όλσον, Ίσακ, Κουλουσέφσκι, Ντάνιελσον.
ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Μπούστσαν, Κρίβτσοκ, Σίντορτσουκ, Στεπανένκο, Γιαρμολένκο, Γιάρεμτσουκ, Σαπαρένκο, Ζαμπάρνι, Ζιντσένκο, Καραβάεφ, Ματβιγιένκο.