overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Σουηδία – Ελλάδα 2-0 – Εντυπωσιακή στο πρώτο, κατέρρευσε στο δεύτερο [vids]

Η Ελλάδα ήταν φανταστική στο πρώτο ημίχρονο, είχε δύο δοκάρια, αλλά στο δεύτερο σαν να μην βγήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο, έχασε 2-0 από τη Σουηδία και πλέον το Κατάρ γίνεται πολύ… δύσκολο.

Όλο και απομακρύνεται το πλάνο Κατάρ για την Ελλάδα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν φανταστικό στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Σουηδία. Είχε δύο δοκάρια, γκολ που δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Αλλά στο δεύτερο ήταν σαν να μην βγήκε στον αγωνιστικό χώρο, έφαγε δύο γκολ από τους Σκανδιναβούς και γνώρισε την ήττα 2-0 στην Στοκχόλμη.

Η εικόνα του αγώνα

Η Εθνική μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια στο ματς με τους Σουηδούς. Από το ξεκίνημα πίεζε σε όλο το μήκος του γηπέδου. Προσπαθώντας να κλέψει μπάλες και να βγει στην κόντρα. Στην πρώτη της καλή φάση η Ελλάδα σκόραρε με τον Μασούρα, όμως το τέρμα δεν μέτρησε – σωστά – ως οφσάιντ. Όσο περνούσε η ώρα η Εθνική αντί να έχανε δυνάμεις, ανέβαζε παραπάνω την απόδοσή της. Νέα φάση για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και πάλι με τον Μασούρα.

Έκανε την κούρσα από τα αριστερά, πλάσαρε με τον Όλσεν να βρίσκει ελάχιστα την μπάλα και να την στέλνει στο αριστερό κάθετό του δοκάρι. Κρατώντας έτσι το 0-0.

Δεύτερο δοκάρι για την Ελλάδα με τον Παυλίδη, όταν έγινε η σέντρα από τα δεξιά, ο βασικός φορ της Εθνικής πήδηξε πιο ψηλά από όλους. Αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Όλσεν.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι στο πρώτο 45λεπτο, οι τελικές ήταν 8-1. Με την Εθνική να έχει δύο δοκάρια και ένα ακυρωθέν γκολ. Ήταν αναμφισβήτητα η καλύτερη εμφάνιση της «γαλανόλευκης» επί εποχής Τζον Φαν’τ Σχιπ στον πάγκο της.

Κατάρρευση στο δεύτερο μέρος

Και εκεί που περιμέναμε να δούμε μια ανάλογη εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, οι Σουηδοί ήταν εκείνοι που άρχισαν να πιέζουν. Σε μια ανύποπτη φάση, έγινε η κάθετη μπαλιά προς την περιοχή, με τον Μαυροπάνο να ανατρέπει τον Φόρσμπεργκ. Ο ρέφερι της αναμέτρησης έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι. Με τον Σουηδό επιθετικό να μην αστοχεί και να γράφει το 1-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό δέκα λεπτά αργότερα ο Ίσακ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Εθνικής, έκανε το 2-0 και ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στη Σουηδία.

Στα υπόλοιπα λεπτά του ματς, η Ελλάδα δεν μπόρεσε να κάνει κάτι. Μάλιστα, είδε τον Χατζηδιάκο στο 88′ να βλέπει την κόκκινη κάρτα και έτσι να χάνει το επόμενο ματς της Ελλάδας. Που είναι κόντρα στην Ισπανία. Στο ΟΑΚΑ. Παρέα με τον Τάσο Μπακασέτα. Που έχει συμπληρώσει κίτρινες κάρτες.

Οι συνθέσεις

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Κραφτ, Λίντελεφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον, Όλσον, Φόρσμπεργκ (87′ Μ. Όλσον), Έκνταλ (81′ Καγιούστε), Κλάεσον (82′ Σβάνμπεργκ), Κουάεσον (87′ Γκιόκερες), Ισάκ.

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Γιαννούλης (84′ Λημνιός), Μπουχαλάκης, Σιώπης (71′ Πέλκας), Μπακασέτας, Μασούρας (71′ Τζόλης), Παυλίδης (75′ Δουβίκας).