overfm.gr | Premier League | Σόκαρε την Σίτι στις καθυστερήσεις ο Τόνεϊ

Απρόσμενη ήττα υπέστη η Μαντσεστερ Σίτι μέσα στο «Έτιχαντ» από την Μπρέντφορντ με 2-1 στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ήττα σοκ υπέστη η Μάντσεστερ Σίτι καθώς κατάφερε να χάσει από την Μπρέντφορντ με 2-1 μέσα στο «Έτιχαντ» χάρη σε γκολ του Τόνεϊ στο 98′. Χαράς Ευαγγέλια για την Άρσεναλ η οποία με νίκη αύριο στο «Μολινό» κόντρα στην Γουλβς θα ξεφύγει πέντε βαθμούς από τους «πολίτες». Για τους φιλοξενούμενους αυτή ήταν η πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η Μπρέντφορντ μπήκε αποφασισμένη να χτυπήσει στα ίσα τους πρωταθλητές Αγγλίας μέσα στο σπίτι τους και έχασαν στην αρχή μια δυο καλές ευκαιρίες με τον Εμπουεμο. Και στο 16′ ο Ράγια έκανε το γέμισμα , ο Γιανέλτ πήρε την κεφαλιά από τον Ακάντζι και ο Τόνεϊ με νέα κεφαλιά έκανε το 0-1 σοκάρωντας το «Έτιχαντ».

Το σοκ αυτό έκανε τους γηπεδούχους να βγουν μπροστά ώστε να ψάξουν την ισοφάριση την οποία και πέτυχαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όταν από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Μπρούινε η μπάλα πέρασε από όλους και ο Φόντεν με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Στην επανάληψη η Σίτι πίεσε για το δεύτερο γκολ, όμως είχε φλύαρη υπεροχή και ο Χάαλαντ ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό. Μάλιστα στο 72′ λίγο έλειψε να δεχτεί και γκολ όταν ο Τόνεϊ αστόχησε με προβολή σε κενή εστία. Και στο 98′ ήρθε το απόλυτο σοκ όταν ο Ντασίλβα έκανε το γύρισμα και ο Τόνεϊ με προβολή έκανε το 1-2 χαρίζοντας την μεγάλη νίκη στην Μπρέντφορντ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ(Πεπ Γκουαρντιόλα):  Έντερσον, Στόουνς, Ακάντζι, Λαπόρτ, Κανσέλο (87′ Άλβαρες), Ρόντρι, Ντε Μπρόινε, Γκιντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Φόντεν, Χάαλαντ.

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ(Τόμας Φρανκ): Ράγια, Πίνοκ, Μι, Ζάνκα, Χένρι, Γένσεν, Ονιέκα (87′ Ντασίλβα), Γιάνελντ (62′ Νόργκαρντ), Ρόεσλεβ, Εμπουεμό (74′ Βίσα), Τόνεϊ.