overfm.gr | La Liga | Σόκαρε την Σεβίλλη η Χιρόνα και την έβαλε σε μπελάδες

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Χιρόνα επί της Σεβίλλης με 2-1 στο «Μοντιλίβι» και έβαλε την αντίπαλο της σε μπελάδες όσον αφορά την παραμονή της στην κατηγορία.

Μεγάλη νίκη με ανατροπή σημείωσε η Χιρόνα επί της Σεβίλλης με 2-1 στο «Μοντιλίβι». Οι γηπεδούχοι με αυτήν την νίκη βρίσκονται 11οι με 21 ενώ οι «Ανδαλουσιάνοι» έχουν μπει σε μπελάδες καθώς βρίσκονται στην 17η θέση με την Κάντιθ με την τελευταία να έχει και έναν αγώνα λιγότερο μάλιστα.

Στο 4ο μόλις λεπτό ο Μπόνο έσωσε με τα πόδια μετά από κοντινό πλασέ του Στουάνι και από το κόρνερ ο Ρομέου πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Δυο λεπτά αργότερα ο Νιανζού έκανε τραγικό λάθος και ο Μαρτίν σούταρε αλλά έξυσε το δοκάρι του Μπόνο. Ο πρώτος στο 13′ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ράκιτιτς έκανε το 0-1.

Στην επανάληψη οι «Καταλανοί» μπήκαν δυνατά και στο 47′ ο Τόνι Βίγια σέντραρε και ο Στουάνι με σουτ από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μιρ έχασε απίθανη ευκαιρία να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους «Σεβιγιάνους» . Και το πλήρωσε καθώς στο 87′ έπειτα από λάθος του Νιανζού ο Βαλέρι έκλεψε, έδωσε στον Ερέρα ο οποίος πλάσαρε και χάρισε την μεγάλη νίκη στην Χιρόνα με 2-1.

ΤΖΙΡΟΝΑ: Γκατσανίγκα, Μιγκέλ Γκουτιέρεθ, Νταβίντ Λόπεθ (62’ Μπερνάρντο), Αρνάου Μαρτίνεθ, Μπουένο, Οριόλ Ρομέου, Ρικέλμε (81′ Βαλέρι), Μαρτίν (61’ Γιαν Κόουτο), Αλέις Γκαρσία, Βίγια (61’ Ερέρα), Στουάνι (90+1’ Τεράτς)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Νάβας (79’ Σούσο), Ακούνια, Νιανζού, Μπαντέ (66’ Μοντιέλ), Γκουντέλι, Φερνάντο (66’ Λαμέλα), Ζορδάν, Ράκιτιτς, Τόρες (89’ Εν Νεσιρί), Μιρ