overfm.gr | Bundesliga | Σόκαρε την Μπάγερν στο 90+2 η Στουτγκάρδη – Η Λειψία ισοπέδωσε την Ντόρτμουντ

Η Στουτγκάρδη σόκαρε την Μπάγερν, αφού την ισοφάρισε στο 90+2 και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, ενώ η Λειψία ξέσπασε πάνω στην Ντόρτμουντ.

Το ματς το οποίο έκανε την διαφορά στο σημερινό πρόγραμμα της Bundesliga, ήταν αυτό της Λειψίας με την Ντόρτμουντ. Οι «ταύροι» ήταν καταιγιστικοί και έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, με την Ντόρτμουντ να μην μπορεί να κάνει τίποτα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πέτυχαν ένα πολύ γρήγορο γκολ. Το πρώτο μπήκε στο 6ο λεπτό          με τον Όρμπαν, ενώ το 2-0 έγινε  στο 45’ από τον Σζομποσλάι, ο οποίος είχε δώσει και την ασίστ για το πρώτο τέρμα. Οι γηπεδούχοι δεν έριξαν το ρυθμό τους και έτσι δεν επέτρεψαν στην Ντόρτμουντ να απειλήσει ουσιαστικά, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 84ο λεπτό ο Χαιντάρα.

Η μεγάλη έκπληξη όμως έγινε στην «Αλιάνζ Αρένα», αφού η Στουτγκάρδη έφυγε από το Μόναχο με τον βαθμό της ισοπαλίας, σε ένα παιχνίδι θρίλερ. Οι Βαυαροί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και είχαν το έλεγχο από την αρχή. Μάλιστα το πρώτο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 36ο λεπτό με τον Τελ, έπειτα από ασίστ του Αλφόνσο Ντέιβις. Οι Φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 52’ με τον Γκιράσι, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά, αφού υπήρξε φάουλ. Λίγο αργότερα ήρθε το γκολ για τους φιλοξενούμενους με τον Φίχριχ να σκοράρει έπειτα από ασίστ του Μαυροπάνου. Η χαρά για τουε φιλοξενούμενους δεν κράτησε πολύ αφού 3 λεπτά αργότερα οι Βαυαροί βρήκαν ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μουσιάλα. Το σοκ όμως ήρθε στο 92’. Ο Γκιράσι εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι και έκανε το τελικό, Μπάγερν – Στουτγκάρδη 2-2 και έτσι η ομάδα του Μαυροπάνου έφυγε από την «Αλιάνζ Αρένα» με τον πόντο της ισοπαλίας.