overfm.gr | Bundesliga | Σοκ στο φινάλε για Λεβερκούζεν, ισόπαλη η επιστροφή του Βέρνερ

Θύμα έκπληξης έπεσε η Λεβερκούζεν που ηττήθηκε με 2-1 από την Άουγκσμπουργκ στην Μπάι Αρίνα, ενώ η επιστροφή του Τίμο Βέρνερ συνδυάστηκε με ισοπαλία για την Λειψία 2-2 με την Κολονία.

Την μεγάλη έκπληξη της δεύτερης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα έκανε η Άουγκσμπουργκ η οποία κέρδισε την Λεβερκούζεν με 2-1 μέσα στην «Μπάι Αρίνα» στο 96′ ενώ η επιστροφή του Τίμο Βέρνερ στην Λειψία συνοδεύτηκε με ισοπαλία που παραχώρησε η ομάδα του με 2-2 στην Κολονία.

Παίρνοντας τα πράγματα απ την σειρά στο ματς που έγινε στην «Μπάι Αρίνα» η Λεβερκούζεν υπέστη νέα ήττα και μάλιστα σοκ με 2-1 από την Άουγκσμπουργκ. Ο Γένσεν στο 15′ σκόραρε για τους φιλοξενούμενους με τον Αρανγκουίθ να ισοφαρίζει στο 43′ για τις «ασπιρίνες». Και ενώ όλοι περιμέναν ότι το 2-1 θα γίνει από τους γηπεδούχους, αυτό έγινε από πλευράς «Βαυαρών» και στο 82′ ο Χαν χάρισε την μεγαλειώδη νίκη στην ομάδα του.

Στην «Ρεντ Μπουλ Αρίνα» η Λειψία στην επιστροφή του Τίμο Βέρνερ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Κολονία. Ο Γερμανός επιθετικός συνδύασε την επιστροφή του με γκολ στο 36′ ανοίγοντας το σκορ με τον Ντιτς να ισοφαρίζει σε 1-1 τέσσερα λεπτά αργότερα. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι Κυπελλούχοι Γερμανιας έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντομινίκ Σομπολσάι. Παρόλα αυτά ανέκτησαν το προβάδισμα στο 56′ με τον Ενκουκού για να το ξαναχάσουν όταν με αυτογκόλ ο Γκβαρτιόλ ισοφάρισε στο 72′ στο τελικό 2-2.

Tην απόλυτη ανατροπή έκανε η Χόφενχαϊμ κόντρα στην Μπόχουμ στην «Ράιν-Νέκαρ Αρίνα» κερδίζοντας την με 3-2 γυρίζοντας μάλιστα το εις βάρος της 2-0. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν άρον άρον με αυτό το σκορ με δυο γκολ του Ζόλερ στο 10 και στο 13′. Όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και ισοφάρισαν σε 2-2 με τους Μπαουμγκάρντνερ στο 14 ‘ και Καμπάκ στο 23′ για να ολοκληρώσουν την ολική ανατροπή με γκολ του Νταμούρ στο 88′.

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν η Χέρτα και η Άιντραχτ στο «Ολυμπιαστάντιον» του Βερολίνου με τον Σέρνταρ στο 3′ να ανοίγει το σκορ για τους πρωτευουσιάνους και τον Καμάντα να ισοφαρίζει για τους φιλοξενουμενους στο 48’.

Τέλος στο «Βεζερστάντιον» ισόπαλη έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Βέρντερ και την Στουτγάρδη με 2-2. Ο Φούλκρουγκ άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Βρέμης στο 3′ για να ισοφαρίσει ο Έντο στο 38′ για τους «Σουηβούς». Οι τελευταίοι έφεραν τούμπα το ματς στο 77′ με τον Κατόμπε όμως οι νεοφώτιστοι έσωσαν την παρτίδα καθώς ισοφάρισε στο 95′ ο Μπούρκε.