overfm.gr | Bundesliga | Σοκ για Ουνιόν, Ντόρτμουντ πάτησε κορυφή η Φράιμπουργκ

Ήττες για Ουνιόν Βερολίνου και Ντόρτμουντ από Άιντραχτ στην Φρανκφούρτη με 2-0 και από Κολονία με 3-2 στην «Ράιν Ένεργκι Αρίνα» με την Φράιμπουργκ να πιανει στην κορυφή την πρώτη κερδίζοντας στο «Γιουρόπα Παρκ Στάντιον» την Μάιντς με 2-1.

Δούλεψαν για την Μπάγερν Ουνιόν και Ντόρτμουντ καθώς έχασαν από Άιντραχτ στην Φρανκφούρτη με 2-0 και από Κολονία στην «Ράιν Ένεργκι Αρίνα» με 3-2 με αποτέλεσμα να πιάσει την ομάδα του Βερολίνου στην κορυφή η Φράιμπουργκ με την νίκη της επί της Μάιντς με 2-1 στο «Γιουρόπα Παρκ Στάντιον».

Η ομάδα από το Βερολίνο ηττήθηκε στην Φρανκφούτη με 2-0 από την Άιντραχτ χάρη στα γκολ των Γκέτσε στο 12′ και Λίντστορμ στο 42′ ενώ οι νικητές ολοκληρωσαν με 10 λόγω αποβολής του Κολό στο 68′.

Στην Κολονία η ομώνυμη ομάδα έκανε την έκπληξη νικωντας την Ντόρτμουντ με την τελευταία να ανοίγει το σκορ με τον Μπραντ στο 31′. Στην επανάληψη ήρθαν τα πάνω κάτω με τους Κάιντς στο 53′, Τίγκες στο 56′ και Λιουμισιτς στο 71′ ενώ για τους φιλοξενουμένους μείωσαν με αυτογκόλ του Σμιτς στο 78′.

Η Φράιμπουργκ έπιασε στην κορυφή την Ουνιόν κερδίζοντας με 2-1 την Μάιντς με τους Γκρέγκοριτς στο 3′ και Γκίραν στο 37′ να κάνουν το 2-0 και τους φιλοξενουμενους να μειώνουν στο 57′ με τον Κάρικολ στο 52′.

Απίθανο ματς στην «Βολκσβάγκεν Αρίνα» με την Βόλσφμπουργκ να επικρατεί της Στουτγάρδης με 3-2 και να ξεφευγεί από τις τελευταίες θέσεις. Ο Γκιράσι άνοιξε το σκορ για τους «Σουηβούς» με τους «λυκους» να φέρνουν τούμπα το ματς με τους Μαρμούς στο 23′ και Άρνολτ στο 38′. Ο Μαυροπάνος ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και στο 91′ ο Γκέρναρντ χάρισε την νικη στους γηπεδούχους.

Τέλος στην «Ρεντ Μπουλ Αρίνα» η Λειψία συνέτριψε την Μπόχουμ με 4-0 και την άφησε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Βέρνερ και Ενκουκού πέτυχαν ντοπιέτες με τον πρώτο να σκοράρει στο 15′ και στο 53′ και τον δεύτερο στο 23′ και στο 85′.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.