overfm.gr | Eurobasket 2022 | Σλοβενία – Πολωνία 87-90: Οι τρομεροί Πολωνοί πέταξαν έξω τον Ντόντσιτς από την ζώνη των μεταλλίων

Η μεγάλη έκπληξη έγινε, αφού οι μαχητικοί Πολωνοί κέρδισαν την Σλοβενία (87-90) και πέταξαν εκτός της ζώνης των μεταλλίων τον Λούκα Ντόντσιτς.

Οι εκπλήξεις συνεχίζονται στο φετινό Eurobasket, αφού μετά από τον αποκλεισμό της Σερβίας, της Ελλάδα, τώρα έρχεται και η ώρα της Σερβίας και του Λούκα Ντόντσιτς να μείνουν εκτός.

Οι Πολωνοί έπαιξαν καλό μπάσκετ, έδειξαν ψυχή μαχητή και κέρδισαν στα ίσα τους Σλοβένους 87-90. Έτσι οι Σλοβένοι δεν θα  μπορέσουν αν υπερασπιστούν τον τίτλο τους.

Οι Πολωνοί μπήκαν εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο και αιφνιδίασαν του τυπικά γηπεδούχους. Μάλιστα οι «κόκκινοι» βρέθηκαν να είναι μπροστά στο σκορ με την μεγάλη διαφορά που τους έδινε το +23. Οι δύο ομάδες τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 39-58. Ο Λούκα Ντόντσιτς δεν μπορούσε να διαχειριστεί τα νεύρα του και αυτό φαινόταν, αφού δεν είχε μείνει καθόλου ευχαριστημένος από την απόδοση των συμπαικτών του. Η Σλοβενία έβγαλε αντίδραση στο 3ο δεκάλεπτο και παίζοντας εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας συνεχώς λύσεις στην επίθεση μείωσαν στον πόντο. (63-64).

Μάλιστα οι Πολωνοί βρέθηκαν και μπροστά στο σκορ στο 34’ (74-70) και τότε όλα έδειχναν πως είχαν πάρει τον δρόμο τους και οι Σλοβένοι θα έκαναν μία τεράστια ανατροπή και θα έπαιρναν την πρόκριση. Βέβαια δεν είχαν υπολογίσει σε ένα τεράστιο σουτ του Σλότερ ο οποίος μείωσε για την Πολωνία στο 74-73. Στο 37’ ο σούπερ σταρ της ομάδας, Λούκα Ντόντσιτς αποβλήθηκε με 5ο φάουλ και οι Πολωνοί βρήκαν την ευκαιρία να χτίσουν μία διαφορά της τάξεως των 8 πόντων.

Η τελευταία επίθεση άνηκε στους Σλοβένους με το σκορ να είναι στο 87-90, όμως οι «κόκκινοι» έβγαλαν μία εξαιρετική άμυνα και στο τέλος πανηγύρισαν μία ιστορική νίκη και πρόκριση.