overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Σλοβενία – Κύπρος 2-1: Αντίο με ήττα [vds]

H Κύπρος ηττήθηκε στη Σλοβενία με 2-1 και ολοκλήρωσε με ήττα την διαδικασία των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ το 2022

Η εθνική ομάδα της Κύπρου αποχαιρέτησε τη προκριματική φάση για το Κατάρ με ήττα ενάντια στη Σλοβενία.

Στο πρώτο ημίχρονο, χαρακτηριστικό της διαφοράς των δύο ομάδων, ήταν ότι οι Σλοβένοι είχαν έξι καλές ευκαιρίες ενώ η Κύπρος δεν έκανε καμία προσπάθεια στην εστία του Όμπλακ!

Μάλιστα η Σλοβενία βρήκε το γκολ με τον Τσέλαρ στο 25’ αλλά ακυρώθηκε καθώς βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Η μοναδική φορά που απείλησε η Μεγαλόνησος ήταν μια καλή αντεπίθεση του Τζιωνή και του Παπουλή στο εικοστό λεπτό, χωρίς αποτέλεσμα.

Η γκολάρα του Κακουλλή δεν είχε αντίκτυπο Νωρίς νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο η Σλοβενία βρήκε το γκολ. Στο 48’, ο Ζάιτς επωφελήθηκε από τις κοντές και με κοντινό σουτ έκανε το 1-0.

Η Κύπρος «ξύπνησε» με αυτό το γκολ και προσπάθησε να βρει το γκολ με τον Αντωνιάδη, αλλά τα δύο σουτ που έκανε στο 76’ δεν βρήκαν στόχο. Εν τέλει, αντί να έρθει η ισοφάριση, ήρθε το δεύτερο γκολ για τους Σλοβένους στο 84’ με τον Τσέριν.

Ο Κακουλλής αναπτέρωσε το ηθικό της ομάδας του, με ένα πολύ όμορφο γκολ στο 89’. Στις καθυστερήσεις η Κύπρος προσπάθησε να «κλέψει» το βαθμό της ισοπαλίας, όμως δεν τα κατάφερε και έτσι, έκλεισε με ήττα τη προσπάθεια της στη προκριματική φάση του Μουντιάλ 2022.

Σλοβενία: Όμπλακ, Στογιάνοβιτς, Μπίγιολ, Μπάλκοβετς, Κάρνιτσνικ, Τσέριν, Κούρτιτς, Ίλισιτς, Ζάιτς (84′ Στούλατς), Βέρμπιτς, Σέλαρ (90′ Φρόβετς)

Κύπρος: Μιχαήλ, Ανδρέου, Λαίφης, Αντωνιάδης, Αβραάμ (90′ Σπόλιαριτς), Δημητρίου, Κάστανος, Αρτιματάς, Τζιόνης (74′ Εφρέμ), Παπουλής (81′ Κακουλλής), Σωτηρίου