overfm.gr | Euro 2021 | Σλοβακία – Ισπανία 0-5: Θριαμβευτική πρόκριση για την Ισπανία [vids]

Η Ισπανία επικράτησε της Σλοβακίας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Euro.

Ισπανία ήταν εκκωφαντική στο τελευταίο της παιχνίδι στους ομίλους, καθώς επικράτησε με 5-0 της Σλοβακίας. Οι Ισπανοί ήθελαν μόνο νίκη για να προκριθούν και το έκαναν με τον πιο πιστικό τρόπο. Βέβαια, θα προκριθούν ως δεύτεροι, καθώς η Σουηδία κέρδισε με γκολ στις καθυστερήσεις και πήρε την πρωτιά.

Η Ισπανία είχε τον έλεγχο και την κατοχή στα πρώτα λεπτά, αλλά ήταν ακίνδυνη. Στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μοράτα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Οι Ισπανοί κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Ισπανός επιθετικός δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ντουμπράφκα και έμεινε το 0-0.

Η Ισπανία παρότι έχασε το πέναλτι συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να σφυροκοπά τη Σλοβακία. Ο Πέδρι και ο Σαράμπια βρέθηκαν σε πλενοκτική θέση μέσα στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις μπαλιές που τους έγιναν. Ότι δεν έκαναν οι Ισπανοί το έκανε μόνος του ο Ντουμπράφκα. Ο τερματοφύλακας της Σλοβακίας πέτυχε ένα απίστευτο αυτογκόλ. Ο Σαράμπια έκανε το σουτ, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και πήρε ύψος. Άρχισε σιγά σιγά να κατεβαίνει, αλλά ο Ντουμπράβκα δεν υπολόγισε σωστά και έστειλε την μπάλα μόνος του στα δίχτυα του, με τους Ισπανούς να κάνουν μ΄αυτόν τον τρόπο το 1-0.
Η Ισπανία βρήκε και δεύτερο γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Αρνητικός πρωταγωνιστής και πάλι ο Ντουμπράβκα, ο οποίος έκανε έξοδο… Μεσολογγίου. Ο Λαπόρτ ύστερα από εξαιρετική σέντρα του Μορένο, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-0 για τους Ισπανούς.

Η Ισπανία δεν σταμάτησε εκεί, καθώς βρήκε και τρίτο τέρμα με τον Σαράμπια. Ο Ισπανός, που ήταν σε μεγάλο απόγευμα, με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι μετά τη σέντρα του Άλμπα, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και σκοράρει το τρίτο ισπανικό γκολ.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και βρήκαν και τέταρτο γκολ με τον Φεράν Τόρες. Ο Ισπανός μπήκε στο παιχνίδι λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα και με εκπληκτικό τακουνάκι, ύστερα από ασίστ του Σαράμπια, έδωσε διαστάσεις θριάμβους στη νίκη της Εθνικής του.

Με τον ίδιο τρόπο σκόραρε και ο Πάου Τόρες. Ο Ισπανός με το που μπήκε στο ματς εκμεταλλεύτηκε τις καραμπόλες στην άμυνα της Σλοβακίας και διαμόρφωσε το 5-0. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Ισπανία πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση.