overfm.gr | Super League 1 | Σκόνταψε η ΑΕΚ στην Τρίπολη

Δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από το «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» η ΑΕΚ η οποία παραχώρησε ισοπαλια με 1-1 στον Αστέρα Τρίπολης.

Απώλεια εκτός προγράμματος για την ΑΕΚ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Οι «κιτρινόμαυροι» παραχώρησαν ισοπαλία με 1-1 στον Αστέρα Τρίπολης και δεν εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία στο ντέρμπι των αιωνίων ώστε να πλησιάσει ακόμη πιο πολύ την κορυφή. Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε μέσα σε πέντε λεπτά στην επανάληψη ενώ οι «Αρκάδες» μετά τον Ολυμπιακό μένουν αήττητοι και από την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά και έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 11′ όταν ο Ρότα έκανε τελείωμα το οποίο δεν βρήκε στόχο. Στην συνεχεια είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου είχαν μια ακόμη καλή στιγμή όταν ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ με τον Παπαδόπουλο να διώχνει με γροθιές. Με την ομίχλη να αρχίζει να γίνεται πιο έντονη στο γήπεδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να επιδίδονται σε παιχνίδι κέντρου. Μάλιστα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σε αντεπίθεση της »Ένωσης» ο Γκατσίνοβιτς πάσαρε στον Γκαρσία που έκανε το πλασέ με τον Παπαδόπουλο να διώχνει και τον Γκατσίνοβιτς να παίρνει το ριμπάουντ αλλά να αστοχεί.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τους «κιτρινόμαυρους» και στο 50′ με τον Σίτο να κανει λάθος και να χτυπάει τον Γκατσίνοβιτς κέρδισαν πέναλτι και ο Άμρααμπατ το μετέτρεψε σε γκολ για να κάνει το 0-1. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των οπαδών των φιλοξενουμένων στο 58′ ήρθε η ισοφάριση. Ο Καρμόνα γύρισε με το κεφάλι στον Κρέσπι ο οποίος σούταρε με την μπάλα να κοντράρει στον Τζαβέλλα και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΚ λίγο έλειψε να ανακτήσει το προβάδισμα με τον Γκαρσία να πασάρει στον Αμρααμπατ και σούταρε από το ύψος του πέναλτι με τον Παπαδόπουλο να σώζει την εστία του.

Ενώ περνούσαν τα λεπτά ο Αλμέιδα ρίσκαρε βάζοντας τους Μάνταλο και Τσούμπερ ώστε να πάρει την νίκη. Η ΑΕΚ έπαιζε στο μισό γήπεδο τον Αστέρα στα τελευταία λεπτά ώστε να φύγει νικήτρια. Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε και η ομάδα της Τρίπολης πήρε έναν ηρωικό βαθμό.

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος – Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Τασουλής – Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ριέρα(84′ Αλβάρες), Σίτο(75′ Τιλίκα) – Κρέσπι(95′ Ντομίνγκεθ), Μπαράλες(84′ Μπενίτο).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης – Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι(80′ Μάνταλος) – Ελίασον(26′ Ελίασον), Σιμάνσκι(80′ Τσούμπερ), Πινέδα(46′ Πινέδα), Γκατσίνοβιτς – Αραούχο, Γκαρσία.