overfm.gr | Bundesliga | Σημαντική νίκη για Ουνιόν

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ουνιόν Βερολίνου κερδίζοντας την Λειψία με 2-1 στο «Αν Ντεν Άλτεν Φερστεράι» για την τρίτη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Σημαντικό τρίποντο πήρε η Ουνιόν Βερολίνου επικρατώντας της Λειψίας με 2-1 στο «Αν Ντεν Άλτεν Φερστεράι» για την τρίτη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και έφτασαν δίκαια στην επκράτηση ενώ έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 16′. Ο Ρίερσον έκανε ένα ωραίο κοντρόλ μέσα στην αντίπαλη περιοχή, στη συνέχεια εξαπέλυσε ένα σουτ με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Μπλάσβιχ.

Τρία λεπτά αργότερα οι «ταύροι» ισοφάρισαν τα δοκάρια με πλασέ του Βέρνερ. Μετά τα δοκάρια είχαμε γκολ και έτσι στο 32′ έπειτα από ωραία συνεργασία των Μπέκερ και Σιμπατσέ ο τελευταίος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-0 για τους «Βερολινέζους». Έξι λεπτά αργότερα ο πρώτος με ωραία ενέργεια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και λίγο έλειψε να την πατήσουν στο 68′ όταν ο Χάλνστενμπεργκ σέντραρε, ο Ρόνοφ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Ράιερσον έσωσε πάνω στην γραμμή. Το μόνο που κατάφεραν οι Κυπελλούχοι Γερμανίας ήταν να μειώσουν στο 83′ με κεφαλια του Όρμπαν.

ΟΥΝΙΟΝ(Ουρς Φίσερ): Ρόνοφ, Τζάκελ, Λέιτε, Κνότσε, Τρίμελ, Σέφερ (74’Χαραγκούτσι), Κεντίρα, Χάμπερερ (74’Θόρσμπι), Ράιερσον (80’Γκάισελμαν), Πεφόκ (62’Μπέρενς), Μπέκερ (74’Μίτσελ).

ΛΕΙΨΙΑ(Nτομένικο Τεντέσκο): Μπλάσβιχ, Γκβαρντιόλ (46’Χάλστενμπεργκ), Ορμπάν, Σιμακάν, Ραούμ, Καμπλ (62’Χαϊντάρα), Λάιμερ (71’Σίλβα), Χένριξ, Όλμο (78’Φόρσμπεργκ), Ενκουνκού, Βέρνερ.