overfm.gr | Serie A | Σίφουνας η Αταλάντα στα προημιτελικά

Εντυπωσιακή η Αταλάντα συνέτριψε την Σπέτσια με 5-2 στο «Γκεβίς Στάντιουμ» και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Κόπα Ιτάλια.

Μια Αταλάντα παίζοντας κατά μεγάλα διαστήματα καταπληκτικό ποδόσφαιρο συνέτριψε την Σπέτσια με 5-2 στο «Γκεβίς Στάντιουμ» και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Κόπα Ιτάλια. Eκεί όπου θα αντιμετωπίσει στο «Τζουζέπε Μεάτσα» στις 31 Ιανουαρίου.

Ο χορός των γκολ ξεκίνησε στο 10′ με τον Λούκμαν να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά για τους «μπεργκαμάσκι» κάνοντας το 1-0. Δυο λεπτά αργότερα Λούκμαν και Ζαπάτα έπαιξαν το 1-2 και ο πρώτος με πλασέ έγραψε το 2-0. Στο 14′ οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο ματς όταν ο Έκνταλ απέφυγε τον Έντερσον και πλάσαρε τον Μούσο για να μειώσει σε 2-1. Στο 26’συνδυάστηκαν άψογα Μέλε, Ζαπάτα και Χάτερμπουρ και ο τελευταίος με πλασέ έκανε το 3-1, ενώ 34’ ο δεύτερος σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Τα γκολ στο πρώτο μέρος συνεχίστηκαν και στο 38′ ο Κοβαλένκο πάσαρε στον Βέρντε που από το ύψος του πέναλτι μείωσε σε 3-2. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Αταλάντα είχε δοκάρι με τον Ζαπάτα.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 72′ με τον Μουριέλ να πασάρει κάθετα στον Χέιλουντ που με μακρινό σουτ έκανε το 4-2. Στο 83’ μετά από κόρνερ  του Λούκμαν ο Μουριέλ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω και στο 90′ ο Αμπαντού με αυτογκόλ έγραψε το τελικό 5-2.