overfm.gr | Euro 2021 | Σφιντέρσκι: «Ήμουν άτυχος για λίγα εκατοστά»

Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο να σκοράρει κόντρα στην Ισπανία στην αναμέτρηση του Euro.

Η Πολωνία πήρε σημαντικό βαθμό κόντρα στην Ισπανία μετά το 1-1 στο ματς της δεύτερης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Euro, με τον Κάρολ Σφιντέρσκι να ξεκινάει βασικός δίπλα στον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ, είχε πολύ καλή απόδοση και μάλιστα λίγο έλειψε να σκοράρει, όμως είδε την μπάλα στην προσπάθειά του να σταματά στο δοκάρι.

Σε δηλώσεις του μετά το παιχνίδι, στάθηκε στην ατυχία αυτή αλλά και στην ικανοποίηση του για το αποτέλεσμα.

Αναλυτικά όσα δήλωσε στο TVP Sport…

Για τη φάση του δοκαριού:

«Σίγουρα ήμουν άτυχος εκεί, για λίγα εκατοστά, χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε. Έτσι είναι η μπάλα μερικές φορές. Ελπίζω να χαρούμε στο επόμενο παιχνίδι».

Για το παιχνίδι της Πολωνίας:

«Είχαμε μεγάλο κίνητρο όλη την ώρα και είχαμε αρκετά θετική διάθεση ενόψει του αγώνα. Είπαμε και κάποια πράγματα στο ημίχρονο. Υποφέραμε σε αυτό το παιχνίδι. Υπήρχαν στιγμές που αμυνθήκαμε πολύ χαμηλά, αλλά ήμασταν μαζί, συμπαγείς, παίξαμε με άγρια διάθεση, και απειλούσαμε με γρήγορες αντεπιθέσεις ή και στατικές φάσεις.

Για την ακρίβεια, νομίζω είχαμε τις καλύτερες στιγμές μας στο πρώτο ημίχρονο, γιατί θυμάμαι και μια που είχα πριν το δοκάρι, που έπρεπε να την τελειώσω με οτιδήποτε… εκτός από το πόδι μου, και η μπάλα δεν πήγε στα δίχτυα. Αργότερα, ο Ρόμπερτ πήρε την επαναφορά από το σουτ μου. Είχαμε αρκετές τέτοιες περιπτώσεις και γενικότερα η αίσθηση ήταν συνεχώς θετική. Είναι καλό που πήραμε την ισοπαλία».