overfm.gr | Champions League | Σεβίλλη – Βόλφσμπουργκ 2-0: Πήρε… παράταση

Σεβίλλη – Βόλφσμπουργκ 2-0: Πήρε… παράταση. Οι Σεβιγιάνοι πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο κι έχουν ακόμα ελπίδες πρόκρισης στους «16».

Η πρώτη νίκη της Σεβίλλης στη φάση των ομίλων του UEFA Champions League ήρθε την πιο κατάλληλη στιγμή. Το τρίποντο κόντρα στους «λύκους» της έδωσε την ευκαιρία να προσπεράσει τους Γερμανούς. Σεβίλλη – Βόλφσμπουργκ 2-0: Πήρε… παράταση

Η Σεβίλλη έκανε ιδανική αρχή

Με τον καλύτερο τρόπο εκκίνησε το ματς για την ισπανική ομάδα. Διότι σε μια από τις πρώτες της επισκέψεις στην περιοχή του Περβάν, πήρε το προβάδισμα. Ο Ράκιτιτς έκανε τη σέντρα, στο κέντρο της άμυνας των Γερμανών βρέθηκε ο Χορδάν, που με κεφαλιά άνοιξε το σκορ (1-0) στο 12′. Ένα ιδανικό γκολ για την τροπή που είχε το ματς στη συνέχεια. Η ομάδα του Λοπετέγκι αγωνίστηκε με βασικό πλάνο να κρατήσει το προβάδισμα και να πάρει την πρώτη της νίκη.

Πήρε… παράταση στο φινάλε

Το ματς με το σκορ στο 1-0 ήταν ανοικτό. Πολλές φάσεις δεν έγινε. Όταν, όμως, η αναμέτρηση μπήκε στην τελική ευθεία, εκεί η ποιότητα των παικτών του Λοπετέγκι μέτρησε. Η εξαιρετική κίνηση του Οκάμπος από τα δεξιά, άνοιξε την αμυντική γραμμή της Βόλφσμπουργκ. Την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα παράλληλα για τον Ράφα Μιρ. Ο τελευταίος δεν χαρίστηκε. «Εκτέλεσε» τον Πέρβαν στο 90’+7, διαμόρφωσε το τελικό σκορ και επέτρεψε στην ομάδα του να έχει ακόμα ελπίδες για να συνεχίσει ακόμα και στους «16» του UEFA Champions League. Σεβίλλη – Βόλφσμπουργκ 2-0: Πήρε… παράταση.

Σεβίλλη (Χ. Λοπετέγκι): Μπόνο, Μοντιέλ, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος (90’+4 Αουγκούστινσον), Ακούνια, Χορδάν (82′ Ντιλέινι), Ρέγιες, Ράκιτιτς (90’+4 Ρέκικ), Οκάμπος, Πάπου Γκόμες (80′ Τόρες), Ελ Χαναντί (81′ Ράφα Μιρ).

Βόλφμπουργκ (Φ, Κόχφελντ): Περβάν, Λακρουά, Γκουαλαβογκί, Μπρουκς (88′ Γκίντζεκ), Ρουσιγιόν (75′ Οτάβιο), Άρνολντ, Βρανξς (75′ Λουκεμπάκιο), Μπακού (75′ Εμπακού), Ενμέτσα, Γκέρχαρντ (66′ Φίλιπ), Βέγκορστ.