overfm.gr | La Liga | Σεβίλλη – Ρεάλ 2-3 – «Λαμπρός» Καρίμ την οδηγεί[vid]

Με μία φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και με έναν «κλασσικό» Καρίμ Μπενζεμά, η Ρεάλ Μαδρίτης εκτοξεύτηκε στο +15 στη La Liga.

Με τη φετινή Ρεάλ Μαδρίτης τα περιμένεις όλα! Οι μερένχες  έφυγαν με το «διπλό» (2-3) από την έδρα της Σεβίλλης, για την 32η αγωνιστική της La Liga.

Ένα αποτέλεσμα που εκτόξευσε την ομάδα του Κάρλο Ανσελότι στο +15 από τους Σεβιγιάνους και την Μπαρτσελόνα (δύο παιχνίδια λιγότερα για τους «μπλαουγκράνα») και πλέον μόνο με «θαύμα» θα χάσει τον τίτλο.

Η Ρεάλ παρουσιάστηκε δραστήρια στα πρώτα λεπτά του ματς. Παρόλα αυτά, δεν κατάφερε να σκοράρε, αλλά αντιθέτως είδε τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα δύο τερμάτων εντός ενός πενταλέπτου. Αρχικά, στο 21′ ο Ράκιτιτς έκανε το 1-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχή. Στο 25′ ο Λαμέλα διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων με κοντινό πλασέ.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν εκ νέου δυναμικά στο δεύτερο μέρος. Αυτή τη φορά το αξιοποίησαν, ο Ροντρίγκο μείωσε στο 50′ με μονοκόμματο πλασέ. Η Ρεάλ είχε το μομέντουμ, κυριαρχώντας έκτοτε εντός αγωνιστικού χώρου.

Ο Νάτσο ισοφάρισε στο 82′ λεπτό στην πρώτη του επαφή με την μπάλα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν ικανοποιημένοι με την ισοπαλία και πίεσαν για την ολική ανατροπή, στην οποία κι έφτασαν. «Χρυσός» σκόρερ -ποιος άλλος- ο Κάριμ Μπενζεμά, με τον Γάλλο φορ να γράφει το τελικό 2-3 στο 90’+2′.