overfm.gr | Serie A | Σέριε Α – Χατ-τρικ ο Ιμόμπιλε και πέμπτη θέση για τη Λάτσιο

Με τον Τσίρο Ιμόμπιλε να ηγείται εκ νέου επιθετικά, η Λάτσιο απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Τζένοα και ανέβηκε ξανά στην πέμπτη θέση.

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα η Λάτσιο πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Τζένοα. Το σύνολο του Μαουρίτσιο Σάρι πλέον βρίσκεται στην πέμπτη θέση και κάνει όνειρα για συμμετοχή στο Europa League της νέας αγωνιστικής περιόδου. Από την άλλη πλευρά, η Τζένοα βρίσκεται στην κόκκινη ζώνη έχοντας μπλέξει για τα καλά.

Στο 28’  η Τζένοα κέρδισε πέναλτι. Ωστόσο μετά από τη χρήση του VAR ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφασή του. Οι «Λατσιάλι» ήταν αυτοί, οι οποίοι κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ. Λίγο μετά την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Μάρουσιτς με τρομερή ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σιριγκού. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Τσίρο Ιμόμπιλε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 63’ ο Ιταλός επιθετικός της Λάτσιο πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 0-3. Ο Πάτριτς πέντε λεπτά αργότερα έστειλε άθελά του την μπάλα για το 1-3. Ο Ιμόμπιλε ωστόσο βρέθηκε σε μια ακόμα εντυπωσιακή μέρα και στο 76’ έπειτα από ασίστ του Πέδρο διαμόρφωσε το τελικό 1-4. Πλέον το σύνολο του Μαουρίτσιο Σάρι βρίσκεται στην πέμπτη θέση και βάζει για τα καλά πλώρη για την εξασφάλιση της εξόδου στο Europa League της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook, στο Twitter. στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok.