overfm.gr | Serie A | Serie A: Το «χτύπημα» του Κουδράδο

Serie A: Το «χτύπημα» του Κουδράδο. Το γκολ του στις καθυστερήσεις «λύτρωσε» τη Γιουβέντους κόντρα στη Φιορεντίνα. Νίκες για Αταλάντα και Σπέτσια.

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες και τρία ματς μακριά από τις νίκες, η Γιουβέντους πήρε βαθιά «ανάσα». Σε ένα ματς για γερά νεύρα στο Τορίνο, κόντρα στη Φιορεντίνα. Serie A: Το «χτύπημα» του Κουδράδο.

Serie A: «Λύτρωση» με Κουδράδο

Η «Μεγάλη Κυρία» φλέρταρε με μια ακόμα αποτυχία. Απέναντι στους «βιόλα» που αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 73′, μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μιλένκοβιτς. Η πίεση που ασκούσε η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δεν είχε αποδώσει… καρπούς. Μέχρι τη στιγμή που ο Κουαδράρο, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων –από τα έξι που κρατήθηκαν στο ματς- κινήθηκε σε θέση έξω δεξιά μέσα στην περιοχή.

Και ξαφνικά επιχείρησε ένα διαγώνιο σουτ, κοντά στη γραμμή. Με τον τρόπο αυτό αιφνιδίασε τον Τερατσιάνο και πέτυχε το γκολ που έδωσε μια τεράστια νίκη στη Γιουβέντους. Αφενός έβαλε τέλος στο σερί αρνητικών αποτελεσμάτων, αφετέρου την ανέβασε στους 18 βαθμούς, στο -4 από την τετράδα που οδηγεί στο Champions League. Serie A: Το «χτύπημα» του Κουδράδο.

Serie A: «Χτύπησε» νωρίς η Αταλάντα

Νίκη στην έδρα της Κάλιαρι για τους «μπεργκαμάσκι». Επικράτησε 2-1, σκοράροντας στην αρχή και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Πάσαλιτς άνοιξε το σκορ στο 6′. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 27′ με σκόρερ τον Ζοάο Πέδρο. Αλλά η Αταλάντα είχε αφήσει το… καλύτερο για το φινάλε του πρώτου 45λεπτου. Με τέρμα του Ζαπάτα στο 43′ πέτυχε το 1-2. Αποτέλεσμα που κράτησε ως το φινάλε. Κι έτσι βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Serie A: Η Σπέτσια βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη

Ένα γκολ ήταν αρκετό για την ομάδα του Δημήτρη Νικολάου στο ματς με την Τορίνο. Ο Σάλα στο 58′ σκόραρε και με αυτή τη νίκη έφερε την ομάδα του στους 11 βαθμούς, στην 15η θέση. Έστω και προσωρινά, η Σπέτσια είναι στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Έλληνας αμυντικός ήταν για μια ακόμα φορά βασικός. Δέχθηκε την κίτρινη κάρτα στο 76′ για σκληρό μαρκάρισμα.