overfm.gr | Serie A | Serie A: Η Βενέτσια εκτέλεσε την Ρόμα, μεγάλες νίκες για Ουντινέζε και Μπολόνια [vds]

Ούτε αυτή την αγωνιστική, η Ρόμα δεν κατάφερε να πανηγυρίσει νίκη, καθώς γνώρισε την ήττα και μάλιστα με ανατροπή από τη νεοφώτιστη Βενέτσια με 3-2.

Νέο πισωγύρισμα για τη Ρόμα. Σε ένα ματς με δύο ανατροπής, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ηττήθηκε με 3-2 στην έδρα της Βενέτσια.

Έτσι μετά από 12 αγωνιστικές παρέμεινε πέμπτη με 19 βαθμούς και με κίνδυνο να την προσπεράσει η συμπολίτισσα Λάτσιο. Η ομάδα της Βενετίας, από την άλλη πλευρά, σκαρφάλωσε στους 12 βαθμούς και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Το παιχνίδι άρχισε με τον χειρότερο τρόπο για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό, η Βενέτσια πήρε κεφάλι στο σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Καλντάρα βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας των «τζιαλορόσι» και με ωραία προβολή έβαλε σε ρόλο οδηγό τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να μπουν ξανά στο ματς, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αράμου στο 65’.

Η ισοφάριση επηρέασε σε σημαντικό βαθμό τους «τζιαλορόσι» και παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν είδαν την εστία τους να παραβιάζεται και για τρίτη φορά.

Συγκεκριμένα, στο 75’ έπειτα από μια βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Οκερέκε βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Ρουί Πατρίτσιο και μετά από μία εξαιρετική προσποίηση, πέτυχε το 3-2 και την ανατροπή για την ομάδα του.

Βενέτσια: Ρομέρο, Ματζόκι (77’ Εμπουέι), Καλντάρα, Τσεκαρόνι, Χαπς, Τσερνιγκόι, Αμπάντου, Μπούζιο, Κιγίν (70′ Μοντόλο), Αραμού (77’ Τέσμαν), Οκερέκε (89′ Ανρί)

Ρόμα: Ρούι Πατρίσιο, Κουμπούλα (66’ Πέρεζ), Ιμπάνιεθ, Κάρσντορπ (83′ Ζαλέφκσι), Πελεγκρίνι (77’ Ζανιόλο), Κριστάντε, Βερετού, Ελ Σααράουι, Εϊμπραχαμ, Σομουρόντοφ (83′ Μαγιοράλ)