overfm.gr | Serie A | Serie A – «Γκέλαρε» στην πρεμιέρα η Γιουβέντους [vid]

Τι κι αν βρέθηκε να προηγείται με 2-0; Η Γιουβέντους κατάφερε να αφήσει βαθμούς στο «Φρίουλι» μένοντας ισόπαλη 2-2 με την Ουντινέζε.

Η Γιουβέντους μπορεί να βρέθηκε να προηγείται στο 23ο λεπτό του αγώνα 2-0, η Ουντινέζε ωστόσο κατάφερε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι η «Γηραιά Κυρία» είναι επηρεασμένη από την έντονη φημολογία περί αποχώρησης του Κριστιάνο Ρονάλντο από το Τορίνο, ισοφάρισε 2-2 και έκοψε βαθμούς από την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι στην πρεμιέρα της Serie A.

Πάουλο Ντιμπάλα και Χουάν Κουαδράδο φάνηκε να «καθαρίζουν» από νωρίς το ματς, όμως λογάριαζαν χωρίς τον ξενοδόχο. Ένα λάθος, όμως, του Βόιτσιεκ Τσέζνι έβαλε εκ νέου στο ματς την Ουντινέζε και τελικά ο Ζεράρντ Ντολοφέου έδωσε την ισοπαλία στην ομάδα του, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή.

Ο Αλέγκρι πέρασε στο 60ο λεπτό τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος σκόραρε με κεφαλιά στο 94′, όμως το VAR είχε άλλη γνώμη και εν τέλει το γκολ ακυρώθηκε.

Τα άλλα ματς

Καταστροφική ήταν για τη Σαλερνιτάνα η επάνοδός της στο Καμπινάτο. Ο σύλλογος από το Σαλέρνο ηττήθηκε με 3-2 από την Μπολόνια στο «Ρενάτο Νταλ’ Άρα», σε ματς με τρεις, συνολικά, αποβολές. Μέσα σε ένα λεπτό (33’, 34’) ο Στέφαν Στράντμπεργκ αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους, αντικρίζοντας αρχικά κίτρινη κάρτα για φάουλ και στη συνέχεια για χέρι.

Ήταν η πρώτη αποβολή για παίκτη της Σαλερνιτάνα στη Serie A από το 1999, όταν και είχε αποβληθεί ο… Τζενάρο Γκατούζο. Τον ακολούθησε ο Ρομπέρτο Σοριάνο (50’) για την Μπολόνια που, ωστόσο, έχοντας για κορυφαίο τον αμυντικό Λορέντσο Ντε Σιλβέστρι, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και πήρε τη νίκη, αν και τελείωσε με εννέα λόγω αποβολής και του Ζερντί Σουτέν (88’).

Τα αποτελέσματα

Σάββατο 21/8
Βερόνα-Σασουόλο 2-3 (70’, 90’ Ζακανί – 32’ Ρασπαντόρι, 51’ Τζούρισιτς, 77’ Τραορέ)
Ίντερ-Τζένοα 4-0 (6’ Σκρίνιαρ, 14’ Τσαλχάνογλου, 74’ Βιδάλ, 87’ Τζέκο)
Έμπολι-Λάτσιο 1-3 (4’ Μπαντινέλι – 6’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 31’ Λατσάρι, 41’πέν. Ιμόμπιλε)
Τορίνο-Αταλάντα 1-2 (79’ Μπελότι – 6’ Μουριέλ, 90’+3’ Πίκολι)

Κυριακή 22/8
Μπολόνια-Σαλερνιτάνα 3-2 (59’, 77’ Ντε Σιλβέστρι, 75’ Αρναούτοβιτς – 52’πέν. Μπονατσόλι, 70’ Κουλιμπαλί)
Ουντινέζε-Γιουβέντους 2-2 (51’πέν. Περέιρα, 84’ Ντολοφέου – 3’ Ντιμπάλα, 23’ Κουαδράδο)
Νάπολι-Βενέτσια 2-0 (62′ Ινσίνιε, 73′ Ελμάς)
Ρόμα-Φιορεντίνα 3-1 (26′ Μιχιταριάν, 64, 79 Βερετούτ – 60′ Μιλένκοβιτς)