overfm.gr | Διεθνή | Σέλτικ – Μάδεργουελ 6-0 – Σούπερ Γιακουμάκης, σούπερ εξέδρα και φιέστα [vids]

Η Σέλτικ συνέτριψε την Μάδεργουελ με 6-0 και σήκωσε το 52ο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Πρώτος σκόρερ ο Γιακουμάκης!

Έχοντας εξασφαλίσει το πρωτάθλημα μια αγωνιστική πριν, το ματς της Σέλτικ με την Μάδεργουέλ ήταν το πάρτι των «Κελτών» για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος. Και το γιόρτασε πράττοντας τα δέοντα. Οι γηπεδούχοι συνέτριψαν 6-0 την Μάδεργουελ. Παρόλα αυτά ένα «δικό» μας παιδί πέτυχε ένα πολύ σπουδαίο επίτευγμα. Ο Γιώργος Γιακουμάκης σκόραρε δις και βγήκε πρώτος σκόρερ της Πρέμιερσιπ με 13 γκολ.

Τον ίδιο αριθμό τερμάτων πέτυχε και ο Ρίγκας Σαρλ Κουκ της Ρος Κάουντι. Είναι η δεύτερη σερί χρονιά που ο διεθνής επιθετικός χρίζεται πρώτος σκόρερ. Πέρσι φορώντας την φανέλα της Φένλο έβαλε 29 γκολ, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να την σώσει. Φέτος πέτυχε 13 γκολ σε 20 λεπτά σε περίπου 1.000 αγωνιστικά λεπτά.

H Σέλτικ άνοιξε το σκορ μόλις στο 21΄ με σκόρερ τον Φουρουγιάσι. Ο Τέρνμπουλ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχους στο 40′, και το 3-0 έγραψε ξανά ο Φουρουgιάσι στο 44′. Στο 59′ ο Ζότα έκανε τετραπλό το «Τριφύλλι». Στο 68′ ήταν η σειρά του Γιώργου Γιακουμάκη στο 68′ με ανάποδο ψαλίδι να σκοράρει. Στο 90+1′ ξανά ο Γιακουμάκης έκανε το τελικό 6-0 και βγήκε πρώτος σκόρερ μέσα στη σεζόν.