overfm.gr | Ligue 1 | Σεφτέ στις νίκες στο 2023 για Λυών

Την παρθενική της νίκη στο 2023 πέτυχε η Λυών που επικράτησε με 2-0 της Αζαξιό στο «Φρανσουά Κοτί» .

Πρώτη νίκη για την Λυών μέσα στο 2023 που επικράτησε με 2-0 της Αζαξιό στο «Φρανσουά Κοτί». Οι «λιονέ» με αυτήν την νίκη βρίσκονται στην ένατη θέση μαζί με την Νις ενώ οι γηπεδούχοι στην 17η μαζί με το Στρασβούργο με 15.

Στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, οι «Κορσικανοί»  θέλησαν να μπουν μπροστά στο σκορ και είχαν τις ευκαιρίες τους, με τον Μαρκέτι και τον Ελ Ιντρίσι, αλλά, και στις δυο περιπτώσεις, ο Λόπες, αντέδρασε αποτελεσματικά. Και αφού οι φιλοξενούμενοι γλύτωσαν το γκολ στις δυο περιπτώσεις, στο 20′ το έβαλαν με τον Μπαρκόλα να κάνει το γύρισμα και τον Λεπνάν από το ύψος του πέναλτι να γράφει το 0-1. Ο πρώτος λίγα λεπτά αργότερα απέτυχε να νικήσει στο τετ α τετ των πορτιέρο των γηπεδούχων.

Στο 51΄ η Αζαξιό είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Μπελαϊλί και είκοσι λεπτά αργότερα έπειτα από ωραίο συνδυασμό των επτάκις πρωταθλητών Γαλλίας ο Ταλιαφίκο έδωσε γκολ πάρε-βάλε στον Λακαζέτ και εκείνος έγραψε το τελικό 0-2.