overfm.gr | Premier League | Σέφιλντ Γ. – Νιουκάστλ 1-0: Είναι εδώ και είναι ζωντανή!

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ήταν εντυπωσιακή καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και κατόρθωσε να φτάσει στην πρώτη της νίκη, επικρατώντας της Νιουκάστλ με 1-0 εντός έδρας

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, θυμίζοντας την εικόνα της περασμένης σεζόν, επικράτησε της Νιουκάστλ με 1-0 στο «Μπράμαλ Λέιν» και κατόρθωσε να φτάσει στην πρώτη της επικράτηση για φέτος. Οι Λεπίδες, είχαν εκπληκτική εικόνα καθ’όλη τη διάρκεια του ματς, αποδεικνύοντας πως το… «ένστικτο» της επιβίωσης στην Αγγλία, πολλές φορές, είναι πραγματικά ανίκητο!

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όπως είχε προμηνύσει και ο τεχνικός της ομάδας, Κρις Γουάιλντερ, δείχνοντας πως το εν λόγω ματς αποτελεί κομβικής σημασίας για εκείνους. Οι Λεπίδες, είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, δημιουργώντας, μάλιστα και μερικές καλές στιγμές μπροστά από την εστία των φιλοξενούμενων. Βέβαια, ο τερματοφύλακας της Νιουκάστλ, Καρλ Νταρλόου, ήταν για ακόμη μία φορά ο απόλυτος πρωταγωνιστής της ομάδας του, διατηρώντας το μηδέν στις αρκετές περιπτώσεις που χρειάστηκε να επέμβει.

Στο 44ο λεπτό, η Σέφιλντ, πέρα από τα ηνία του παιχνιδιού, απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα σε αυτό, αφού ο Ράιαν Φρέιζερ αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, για σκληρό μαρκάρισμα.

Με την έναρξη της επανάληψης, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τη Σέφιλντ να διατηρεί ένα ποσοστό κατοχής της μπάλας κοντά στο 80% και, παράλληλα, να δημιουργεί και πολλές καλές ευκαιρίες. Η… δικαίωση για την ομάδα του Γουάιλντερ ήρθε στο 73ο λεπτό, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Φερνάντεζ βρήκε, σκόπιμα τη μπάλα με το χέρι εντός περιοχής, με τον Μάντλεϊ να δείχνει την «άσπρη βούλα», έπειτα από παρέμβαση του VAR. Φυσικά, ο Μπίλι Σαρπ δεν έχασε την ευκαιρία, στέλνοντας τη μπάλα από τη μία και τον Ντάρλοου από την άλλη.

Στη συνέχεια, οι οικοδεσπότες διαχειρίστηκαν άψογα την κατάσταση, χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα, ενώ το σκορ θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει και μεγαλύτερες διαστάσεις. Εντούτοις, εκείνο δεν άλλαξε ποτέ, χωρίς αυτό βέβαια να απασχολεί ιδιαίτερα τη Σέφιλντ, η οποία έδειξε σημάδια… ζωής, μετά από πάρα πολύ καιρό, αποδεικνύοντας πως είναι και εκείνη μέσα στη διεκδίκηση για την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Κρις Γουάιλντερ): Ράμστεϊλ, Ίγκαν, Μπάσαμ (Μπρούστερ 51′), Αμπαντού, Όζμπορν, Φλεκ, Νόργουντ, Λούντστραμ, Μπογκλ, ΜακΓκόλντρικ (Γιαγκιέλκα 90+4′), Μπούρκε (Σαρπ 59′)

Νιουκάστλ (Στιβ Μπρους): Ντάρλοου, Σαρ, Φερνάντεζ (Κάρολ 77′), Κλαρκ, Ντάμετ (Ρίτσι 74′), Γέντλιν, Χέντρικ, Λόνγκσταφ, Χέιντεν, Φρέιζερ, Γουίλσον