overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Σάντος: «Δεν θυμάμαι ποτέ να χάνει η ομάδα μου 2-0 απο το 3ο λεπτό»

Ο Φερνάντο Σάντος ηττήθηκε στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Εθνικής Πολωνίας με 3-1 απο την Τσεχία για τα προκριματικά του EURO 2024.

Δεν ήταν το ιδανικό ντεμπούτο για τον Φερνάντο Σάντος στον πάγκο της Εθνικής Πολωνίας.

Η παρέα του Ρομπέρτ Λεβαντόφσκι ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-1 απο την Τσεχία για τα προκριματικά του EURO2024 και μάλιστα δέχθηκαν δυο γκολ στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης.

Κάτι τέτοιο φυσικά δεν άρεσε στον Φερνάντο Σάντος και στις δηλώσεις του υποσχέθηκε πως θα δείξουν άλλο αγωνιστικό πρόσωπο κόντρα στην Αλβανία και τόνισε πως δεν θυμάται άλλη φορά στην καριέρα του να δέχεται η ομάδα του δυο γκολ στο 3ο λεπτό του αγώνα.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Σάντος:
«Το συμπέρασμα είναι ένα. Αυτό που έγινε, δεν μπορεί να ξανασυμβεί. Σε όλη την καριέρα μου ως προπονητής δεν θυμάμαι να χάνω με 0-2 από τόσο νωρίς. Δεν μπορούμε να ξεχάσουμε αυτό το παιχνίδι με την Τσεχία και δεν πρέπει να το επαναλάβουμε.

Δεν ήταν πρόβλημα της άμυνας αλλά όλης της ομάδας. Στο πρώτο γκολ τέσσερις παίκτες μας δεν σταμάτησαν τον αντίπαλο που έτρεξε στο ύψος του πέναλτι (σ.σ. μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ), στο δεύτερο έφταιγε όλη η ομάδα.

Έπρεπε να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι από την αρχή του παιχνιδιού και δεν ήμασταν. Έπρεπε να δείξουμε χαρακτήρα και δεν το κάναμε. Έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές την Πολωνία και ξέρω πόσο δύσκολο είναι για τον αντίπαλο όταν οι παίκτες της είναι αφοσιωμένοι.

Την Δευτέρα θα δείξουμε αποφασιστικότητα και χαρακτήρα. Πρέπει να έχουμε περισσότερη κατοχή μπάλας, να παίξουμε καλύτερα. Σεβόμαστε την Αλβανία, αλλά εδώ είμαστε υπεύθυνοι»