overfm.gr | Football League | Σαντορίνη – Αστέρας Βλαχιώτη 1-0: Έπιασαν… τετράδα οι νησιώτες [vid]

Σαντορίνη – Αστέρας Βλαχιώτη 1-0: Σπουδαία νίκη για την ομάδα των Κυκλάδων στο ματς που άνοιξε την 9η αγωνιστική στο νότιο όμιλο της Football League.

Στα μισά του δρόμου η Σαντορίνη βρίσκεται στο -2 από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας Καλαμάτα. Η ομάδα του Κυκλάδων νίκησε 1-0 τον Αστέρα Βλαχιώτη και έφτασε τους 13 βαθμούς. Κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο μισό του πρωταθλήματος της Football League στο Νότιο όμιλο.

Στον αγώνα που έγινε το μεσημέρι της Τρίτης στη Νάξο, η Σαντορίνη είχε από την αρχή του αγώνα τον έλεγχο. Δείχνοντας πώς είχε στόχο τους τρεις βαθμούς και πώς υπήρχε το ενδεδειγμένο πλάνο για να τους κατακτήσεις. Αν και στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να γίνει απειλητική, καθώς είχε τον αέρα κόντρα, το δεύτερο 45λεπτο ήταν μια άλλη ιστορία.

Πίεσε περισσότερο, έψαξε το γκολ, έκανε φάσεις και τελικά δικαιώθηκε στο 61ο λεπτό. Ο Κανούλας έπαιξε το ένα-δύο με τον Σιμιτσή, μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε απέναντι από τον Παϊτέρη. Εκεί δεν λάθεψε. Σημάδεψε σωστά και πέτυχε το 1-0 για την ομάδα της Σαντορίνης. Το γκολ αυτό ήταν αρκετό για να της δώσει τη νίκη.

Διότι στην πορεία αμύνθηκε σωστά, δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν και έφτασε σε ένα σημαντικό τρίποντο για τη συνέχεια. Αν οι παίκτες του Νίκου Παντέλη ήταν περισσότερο προσεκτικοί, θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει και άλλα γκολ. Το ζητούμενο ήταν η νίκη, πάντως, κι αυτή την κατέκτησαν με άνεση τελικά.

Σαντορίνη (Ν. Παντέλης): Δερμιτζάκης, Ερρίκος (83′ Μπιρμπίλη), Κουρέλλας, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Πολύζος (46′ Σιμιτσής), Ιβανίδης, Μπουντόπουλος (66′ Λάμπρου), Γιουκούδης, Κανούλας, Ντινιωτάκης (59′ Μηνάς).

Αστέρας Βλαχιώτη (Γ. Βαζάκας): Παϊτέρης, Ευαγγελιδάκης, Πρίκας, Κορνέζος, Μάγκας, Νικολάου, Σκεντεράι (67′ Παπούλης), Μπρακαμόντε (84′ Παλιάτσος), Μάρτσεβ (87′ Πατσαρούχας), Βερνάρδος, Καλλέργης.

Πηγή φωτογραφίας: Santorinisport