overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | «Σαμουράι» για φίλημα…..σόκαραν την Γερμανία

Και νέα μεγάλη έκπληξη σε αυτό το Μουντιάλ με την Ιαπωνία να κερδίζει 2-1 και με ανατροπή την Γερμανία.

Και νέα μεγάλη έκπληξη σε αυτό το Μουντιάλ. Μετά από εκείνη της Σαουδικής Αραβίας που ταπείνωσε την Αργεντινή κερδίζοντας την με 2-1 και με ανατροπή , το ίδιο ακριβώς έκανε και η Ιαπωνία κόντρα στην Γερμανία νικώντας την με το ίδιο σκορ και με την ίδια διακύμανση. Η ομάδα του Χάιμε Μοριγιάσου σόκαρε την αντίστοιχη του Χάνσι Φλικ με τα «πάντσερ» που δεν καθάρισαν το παιχνίδι στην επανάληψη με τα δυο δοκάρια που είχαν και το πλήρωσαν. Οι Ασιάτες ήταν ανύπαρκτοι μέχρι το 70′ αλλά όσο το σκορ παρέμενε στο ρευστό 1-0, τόσο ήλπιζαν για θετικό αποτέλεσμα και μάλιστα πήραν και την νίκη. Όσο για τους Γερμανούς μετά από 40 χρόνια υπέστησαν δυο σερί ήττες σε φάση ομίλων και μάλιστα από ομάδες της Άπω Ανατολής. Και αυτό γιατί η τελευταία ήττα ήταν στο Μουντιάλ του 2018 στην τελευταία αγωνιστική από την Νότια Κορέα με 2-0 όπου έφερε τον αποκλεισμό από τα νοκ άουτ ματς.

Oι πρωταθλητές Κόσμου το 2014 όπως αναμενόταν μπήκε δυνατά στο ματς και είχε τον έλεγχο του προσπαθώντας να φτάσει στο γρήγορο γκολ που θα την διώξει από το άγχος. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς χάθηκε στο 16′ όταν από σέντρα του Κίμιχ ο Ρούντιγκερ πήρε την κεφαλιά που έφυγε ελάχιστα άουτ. Οι Γερμανοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο παιχνίδι πιέζοντας τους Ιάπωνες και στο 29′ είχαν μια καλή στιγμή με τον Γκουντογκάν να σουτάρει από καλή θέση και την μπάλα να κοντράρει σε κόρνερ. Και δυο λεπτά αργότερα τα «πάντσερ» κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ράουμ από τον Γκόντα  και ο Γκουντογκάν το μετέτρεψε σε γκολ στέλνοντας στη μια την μπάλα και στην άλλη τον Ιάπωνα τερματοφύλακα. Και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου τους ακυρώθηκαν γκολ με τον Χάβερτς που σκόραρε σε κενή εστία μετά από πάσα του Γκνάμπρι.

Δυναμικά μπήκε στην επανάληψη και η Γερμανία στο 47′ όταν ο Μίλερ έδωσε στον Γκνάμπρι που σούταρε από δεξιά με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι και πέρασε άουτ. Δεύτερο δοκάρι για την ομάδα του Χάνσκι Φλικ στο 60′ σε προσπάθεια του Γκουντογκάν. Ενώ τα «πάντσερ» δεν καθάρισαν το ματς με τα δυο δοκάρια, οι «σαμουράι» αναθάρρησαν και βγήκαν μπροστά κυνηγώντας το γκολ της ισοφάρισης. Μάλιστα στο 71′ χάθηκε η ευκαιρία του αγώνα με τον Γκόντα να κάνει τριπλή απόκρουση πρώτα σε σουτ του Χόφμαν και στην συνέχεια σε σουτ και κεφαλιά του Γκνάμπρι κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι. Δυο λεπτά αργότερα η Ιαπωνία έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σίτο να σουτάρει και τον Νοιερ να αποκρούει και μετά τον Σακάι να σουτάρει απελπιστικά άουτ.

Και αφού προειδοποίησε σε αυτή την φάση, στο 75′ έφτασε στην ισοφάριση με τον Μιτόμα να γυρίζει από αριστερά την μπάλα με τον Νόιερ να αποκρούει και τον Ντόαν να παίρνει το ριμπάουντ και να ισοφαρίζει σε 1-1. Και ενώ όλοι νομιζαμε ότι η Γερμανία θα έβγαινε μπροστά και θα πίεζε για να πετύχει το γκολ, αυτό το κατάφεραν οι «σαμουράι». Ο Ασάνο βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Γερμανών μετά από βαθιά μπαλιά μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και με ξαφνικό σουτ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Νόιερ και έκανε το 2-1 φέρνοντας τούμπα το ματς. Και όπως ήταν αναμενόμενο οι τυπικά γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά για την ισοφάριση με τους Ασιάτες να είναι ταμπουρωμένοι στην άμυνα τους για να κρατήσουν την μεγάλη νίκη. Στο 95′ λίγο έλειψε να φτάσουν στην ισοφάριση όταν ο Φούλκρουγκ έκανε την κεφαλιά για τον Γκορέτσκα που από τα όρια της περιοχής δεν έκανε καλο τελείωμα. Δυο λεπτά αργότερα προωθήθηκε και ο Νόιερ μπας και σκοράρει. Τίποτα όμως δεν έγινε και η Ιαπωνία πανηγύρισε μια μεγαλειώδη νίκη.

Γερμανία(Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Ζίλε, Σλότερμπεκ, Ρίντιγκερ, Ράουμ, Κίμιχ, Γκιντογκάν(67′ Χόφμαν), Γκνάμπρι(90′ Μουκόκο), Μίλερ(67′ Γκορέτσκα), Μουσιάλα(79′ Γκέτσε), Χάφερτς(79′ Φούλκρουγκ).

Ιαπωνία(Xάιμε Μοριγιάσου): Γκόντα, Χ. Σακάι(75′ Μιναμίνο), Γιοσίντα, Ναγκατόμο(57′ Μιτόμα), Ιτακούρα, Εντο, Τανάκα(71′ Ντοάν), Γ. Ίτο, Καμάντα, Κούμπο(46′ Τομιγιάσου), Μαέντα(57′ Ασανε).