overfm.gr | Bundesliga | Σάλκε – Κολωνία 1-2: Νίκη… «επιβίωσης»

Η Κολωνία επικράτησε με 2-1 της Σάλκε και έκανε σπουδαίο «άλμα» παραμονής

Η Κολωνία κατόρθωσε να πάρει μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή της στην κατηγορία, επικρατώντας της Σάλκε με 2-1. Με το αποτέλεσμα αυτό, θα ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη, αφού έφτασε τους 15 πόντους και την 15η θέση, ενώ οι Βασιλικοί Μπλε θα παραμείνουν στον «πάτο» της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά και κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ πριν το ημίχρονο. Στο 31ο λεπτό, ο Τσίχος με όμορφη κεφαλιά άνοιξε το σκορ, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, ψάχνοντας την ισοφάριση. Μάλιστα, στο 57ο λεπτό ο Χοπ, ο οποίος φαίνεται να γίνεται ο ηγέτης της ομάδας του, έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με τη Σάλκε να δείχνει αποφασισμένη να πάρει ο,τι περισσότερο μπορεί από το παιχνίδι.

Παρ’όλα αυτά, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τιλμαν πέτυχε και δεύτερο γκολ για την Κολωνία, χαρίζοντάς της το υπερπολύτιμο τρίποντο.