overfm.gr | ΣΠΟΡ | Σάκκαρη – Κονταβέιτ 1-2: «Λύγισε» απέναντι στην «δαιμονισμένη» Εσθονή [vids]

Η Ελληνίδα τενίστρια πάλεψε στα τρία σετ απέναντι στην πιο φορμαρισμένη παίκτρια του Tour (1-6, 6-3, 3-6) αλλά δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον τελικό των WTA Finals.

Όταν αγωνίζεσαι απέναντι στην πιο φορμαρισμένη παίκτρια του WTA Tour τη δεδομένη στιγμή που μετρούσε ήδη 47 νίκες μέσα στη σεζόν και είχε το απόλυτο (6/6) σε ημιτελικούς τουρνουά μέσα στο 2021, ακόμη και αν είσαι η Μαρία Σάκκαρη και διανύεις και εσύ την καλύτερή σου σεζόν, ξέρεις ότι έχεις δύσκολο έργο…

Η «Sak – Attack» πάλεψε, επέστρεψε στη διεκδίκηση του ματς, αλλά τελικά η καλύτερη παίκτρια στο court σήμερα νίκησε. Η Ανέτ Κονταβέιτ πήρε την πρόκριση για τον τελικό των WTA Finals, επικρατώντας με 2-1 σετ της Σάκκαρη (6-1, 3-6, 6-3), εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα και θα διεκδικήσει 5o της τίτλο μέσα στο 2021 και συνολικά 6ο στην καριέρα της.

Η Εσθονή που καταπλήσσει μέσα στο 2021 επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό της, κυριαρχώντας στα μεγάλα και μικρά ράλι χάρις κυρίως το άκρως αποτελεσματικό backhand της, κατακτώντας με άνεση το πρώτο σετ. Η Μαρία κατάφερε να ισορροπήσει το ματς από τα μέσα του δεύτερου σετ και εντέλει να ισοφαρίσει σε 1-1, όμως μόλις η Εσθονή στα μέσα του τρίτου σετ, επανήλθε στα επίπεδα του πρώτου και του πρώτου μισού του δεύτερου σετ, δεν είχε πρόβλημα να πάρει ξανά τα ηνία του ματς και να πανηγυρίσει μια δίκαιη νίκη, σε ένα από τα καλύτερα ματς της καριέρας της, παρότι βρέθηκε προσωρινά πίσω με μπρέικ.

Η ολοκληρωτική εμφάνιση της Κονταβέιτ κόντρα φαίνεται και από το γεγονός ότι «έβγαλε» 32 winners εναντι 17 της Σάκκαρη, η οποία είναι μια από τις κατεξοχήν επιθετικές παίκτριες στο Tour, ενώ τα αβίαστα λάθη που κόστισαν περισσότερο στην Ελληνίδα μιας και σημειώθηκαν σε κρίσιμα σημεία σε αντίθεση με την Εσθονή, ήταν ισορροπημένα (34-32).

Η Κονταβέιτ τελείωσε το ματς επίσης με 76.7% σε πρώτο σερβίς, ωστόσο το στοιχείο που έκανε τη διαφορά ήταν το ποσοστό της σε κερδισμένους πόντους στο πρώτο (38.2%) και δεύτερο (53.5%) σερβίς της Σάκκαρη. Ενδεικτικό είναι ότι η φιναλίστ πλέον των WTA Finals, είχε στο ματς 8 ευκαιρίες για μπρέικ (4/8), έναντι μόλις 2 για την 26χρονη Σπαρτιάτισσα (2/2).

Το ματς

Σάκκαρη – Κονταβέιτ: Απόλυτη κυριαρχία της Εσθονής στο πρώτο σετ

Η Κονταβέιτ θα ξεκινήσει δυνατά, θα εκμεταλλευτεί την αδυναμία της Σάκκαρη να βρει πρώτο σερβίς και σε συνδυασμό με τις βαθιές επιστροφές της που θα οδηγήσουν σε αρκετά αβίαστα λάθη την Ελληνίδα, θα κάνει το μπρέικ μόλις στο πρώτο σέρβις γκέιμ της «Sak – Attack» και θα προηγηθεί με 2-0.

Η Εσθονή παρότι στα δύο πρώτα της σέρβις γκέιμς της θα έχει μόλις 33.4% σε «περασμένο» πρώτο σερβίς, θα κάνει εύκολα το 3-0, «ανοίγοντας» το γήπεδο με τα wide σερβίς της και κερδίζοντας εύκολους winners.

Η Σάκκαρη θα κερδίσει το πρώτο της γκέιμ, κρατώντας το σερβίς της για το 3-1. Η Κονταβέιτ θα υποπέσει στα πρώτα της αβίαστα λάθη με το έως τότε αλάνθαστο backhand της, αλλά γρήγορα θα βρει τη συγκέντρωσή της για να κάνει το hold και να προηγηθεί με 4-1.

Η Νο.8 του κόσμου θα συνεχίσει να σημαδεύει το σώμα της Σάκκαρη, με αποτέλεσμα να πάρει και άλλα αβίαστα λάθη από την Ελληνίδα και να αυξήσει με νέο μπρέικ και άλλο τη διαφορά (5-1). Με μια άστοχη επιστροφή της Σάκκαρη με το forehand, η Κονταβέιτ θα «κλείσει» το πρώτο σετ με 6-1 σε μόλις 27 λεπτά.

Η Κονταβέιτ τελείωσε το σετ με 76.9% στο πρώτο σερβίς, 54.5% στο δεύτερο σερβίς, ενώ είχε και 2/3 μπρέικ πόιντ. Αντίθετα η Σάκκαρη είχε μόλις 53.8% στο πρώτο σερβίς και… 16.7% στο δεύτερο, ενώ δεν βρήκε κανένα μπρέικ πόιντ. Η Κονταβέιτ είχε επίσης 5 winners, έναντι μόλις 2 της Σάκκαρη, με την Ελληνίδα να υποπίπτει παράλληλα σε 13 αβίαστα λάθη – κυρίως με το forehand.

Σάκκαρη – Κονταβέιτ: Πλήρης ανατροπή σκηνικού στα δύο τελευταία γκέιμς και 1-1

Η Σάκκαρη θα προηγηθεί με 1-0 γκέιμ στο δεύτερο σετ, κρατώντας με πολύ μεγάλη δυσκολία το σερβίς της και «σβήνοντας» δύο μπρέικ πόιντ της Εσθονής. Η Κονταβέιτ αντίθετα, θα συνεχίσει να είναι κυριαρχική πίσω από το σερβίς της και θα ισοφαρίσει γρήγορα σε 1-1. Με άσσο η Ελληνίδα φιναλίστ του Ostrava Open, θα προηγηθεί με 2-1.

Με λαβ σέρβις γκέιμ η Κονταβέιτ θα ισοφαρίσει σε 2-2. Με backhand winner down the line και λαβ σέρβις γκέιμ, η Σάκκαρη θα ανακτήσει ξανά το προβάδισμα για το 3-2. Παρ’ όλα αυτά η Κονταβέιτ παρέμενε ένας απροσπέλαστος «βράχος» πίσω από το σερβίς της και με ένα ακόμη λαβ σέρβις γκέιμ, που θα «σφραγιστεί» με έναν όμορφο cross – court backhand winner, θα κάνει το 3-3.

Η Κονταβέιτ θα συνεχίσει να πιέζει τη Σάκκαρη για το μπρέικ και στο επόμενο σέρβις γκέιμ της Ελληνίδας, αλλά η 26χρονη Σπαρτιάτισσα θα καταφέρει να βρει τις «απαντήσεις», σβήνοντας μάλιστα  και το τρίτο μπρέικ πόιντ της αντίπαλης της στο δεύτερο σετ για το 4-3.

Τελικά η μεγάλη ανάκαμψη και ανατροπή των δεδομένων για τη Σάκκαρη στο ματς, θα έρθει στο επόμενο γκέιμ. Η μέχρι τότε αλάνθαστη Εσθονή θα υποπέσει σε τρία εύκολα αβίαστα λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στην Ελληνίδα να «σπάσει» το σερβίς της για πρώτη φορά στο ματς, στο πιο κρίσμο σημείο του δεύτερου σετ και να κάνει το 5-3.

Η Σάκκαρη δεν θα αφήσει την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη και παρότι θα δει την Κονταβέιτ να «σώζει» τρία σετ πόιντ στο 40-0, θα «κλείσει» εντέλει το δεύτερο σετ με 6-3, αξιοποιώντας το τέταρτο σετ πόιντ της.

Σάκκαρη – Κονταβέιτ: «Λύγισε» στο κρίσιμο όγδοο γκέιμ του τρίτου σετ

Το τρίτο σετ θα ξεκινήσει με την Κονταβέιτ στο σερβίς να κάνει το 1-0, με τα λάθη όμως της Εσθονής να εμφανίζονται όλο και πιο συχνά. Η Σάκκαρη θα ισοφαρίσει άμεσα σε 1-1. Θα ακολουθήσουν δύο hold εκατέρωθεν για το 2-2. Ένα άστοχο backhand down the line της Κονταβέιτ, θα δώσει στη Σάκκαρη το πρώτο μπρέικ πόιντ στο τρίτο σετ και η Σπαρτιάτισσα δεν θα σπαταλήσει την ευκαιρία. Θα πιέσει στην επιστροφή την αντίπαλο της, που με ένα forehand στο φιλέ, θα επιτρέψει στη Σάκκαρη να κάνει το 3-2.

Η Ελληνίδα δεν θα καταφέρει όμως να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα της και με λαβ γκέιμ της Κονταβέιτ στο σερβίς της, θα δεχθεί το μπρέικ στο μπρέικ για το 3-3. Η Εσθονή θα βγάλει μια τεράστια αντίδραση και με το δεύτερο σερί λαβ γκέιμ της, θα ανακτήσει το προβάδισμα με 4-3.

Η Σάκκαρη θα προηγηθεί με 40-0 στο 8ο γκέιμ, αλλά η επιμονή της Κονταβέιτ θα φέρει το γκέιμ στην ισοπαλία. Η Σάκκαρη θα πάρει αρκετές φορές το πλεονέκτημα, αλλά πάντα η Εσθονή θα έβρισκε έναν winner για να μην επιτρέψει στην Ελληνίδα να το «κλείσει». Τελικά η Κονταβέιτ θα ανταμειφθεί για την προσπάθεια της και θα κάνει το μπρέικ για το 5-3 στην πρώτη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε στο γκέιμ. Η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος της και με ένα εύκολο σέρβις γκέιμ, θα κερδίσει το σετ και το ματς με 6-1, 3-6, 6-3, έπειτα από 2 ώρες και 2 λεπτά συναρπαστικού αγώνα.

Η Σάκκαρη παρά την ήττα, ολοκλήρωσε τη σεζόν άκρως πετυχημένα, με μια ακόμη παρουσία σε ημιτελικά μεγάλης διοργάνωσης – την τρίτη κορυφαία από άποψη πρεστίζ μετά από αυτές σε Roland Garros και Us Open – και την 7η συνολικά μέσα στο 2021 (Abu Dhabi Open, Grampians Trophy, Miami Open, Ostrava Open και τα δύο Majors). Ωστόσο από τις 6 παρουσίες της σε ημιτελικά φέτος, κατάφερε να προκριθεί στον τελικό μόνο στη διοργάνωση της Τσεχίας, όπου γνώρισε την ήττα από τη σημερινή της αντίπαλο.