overfm.gr | Bundesliga | Σ-έξι και υπερηχητική Μπάγερν

Μια Μπάγερν από άλλο πλανήτη ισοπέδωσε την Βέρντερ Βρέμης με 6-1 στην «Αλιάντς Αρίνα» και βρίσκεται στην κορυφή τέσσερις βαθμούς μπροστά από την Φράιμπουργκ που χει ένα ματς λιγότερο.

Από την στιγμή που πάτησε στην κορυφή ελέω Λεβερκούζεν η Μπάγερν ποιος την πιάνει. Οι πρωταθλητές Γερμανίας διέσυραν με το εκκωφαντικό 6-1 την Βέρντερ Βρέμης στην «Αλιάντς Αρίνα» και βρίσκονται στην κορυφή με τέσσερις βαθμούς μπροστά από την δεύτερη Φραιμπουργκ που έχει ένα ματς λιγότερο. Ο Μουσιάλα στο 6′ άνοιξε το σκορ για τους «Βαυαρούς» και στο 10′ ο Γουνγκ ισοφάρισε για τους νεοφώτιστους. Στο 18′ ο Τσούπο-Μότινγκ αστόχησε σε πέναλτι και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκνάμπρι ξανάδωσε το προβάδισμα στους «Βαυαρούς». Ο Γκορέτσκα στο 26′ έκανε το 3-1 και ο Γκνάμπρι στο 28′ έκανε το 4-1 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Ο τελευταίος έκανε το 5-1 στο 82′ κάνοντας χατ-τρικ και στο 84′ ο Τελ έκλεισε το σκορ.

Την τρίτη συνεχόμενη και συνολικά νίκη της στο «Βονόβια Ρουρστάντιον» σημείωσε η Μπόχουμ επί της Γκλάντμπαχ με 2-1. Οι νικητές με αυτήν την νίκη είναι στην προτελευταία θέση με 10 βαθμούς ενώ οι ηττημένοι στην 9η με 19. Ιδανικά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με 2-0 με τα γκολ των Άντβι στο 9′ και Χόφμαν στο 12′ ενώ για τα «πουλάρια» μείωσε ο Πλέα στο 62′ και ενώ τους ακυρώθηκαν και γκολ με τον Μπενσεμπαϊνί.

Τέλος στην «Μερσεντές Μπεντζ Αρίνα» η Στουτγάρδη πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα με την  νίκη της επί της Χέρτα με 2-1 και βρισκεται στην 13η θέση μαζί με την Άουγκσμπουργκ με 14 βαθμούς ενώ οι πρωτευουσιάνοι στην 16η με 11. Ο Γκιράσι στο 3′ άνοιξε το σκορ για τους «Σουηβούς» και ισοφάρισε ο Λουντεμπάκιο  στο 19′ για τους «Βερολινέζους». Μέχρι να έρθει ο Μαυροπάνος και να χαρίσει την νίκη στους γηπεδούχους στο 98′.