overfm.gr | Διεθνή | Ρουάντα-Γουινέα 0-2 – Νίκη δια…ποδός Αγκιμπού Καμαρά

Ο Αγκιμπού Καμαρά του Ολυμπιακού έβαλε το λιθαράκι του στην νίκη της Γουινέας 0-2 επί της Ρουάντας λίγο πριν την έναρξη του Κόπα Άφρικα.

Η Γουινέα επικράτησε 2-0 της Ρουάντας σε φιλικό προετοιμασίας πριν την έναρξη του Κόπα Άφρικα. Ο Αγκιμπού Καμαρά του Ολυμπιακού έπαιξε βασικός για ένα ημίχρονο. Ήταν ένας εκ των πρωταγωνιστών στο ματς.

Ο 20 ετών διεθνής μεσοεπιθετικός εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά στο 27′. Η μπάλα βρήκε τον Μπαγιό ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Ο Αγκιμπού Καμαρά έπαιξε μόλις για ένα ημίχρονο διότι πέρασε αλλαγή.

Εννιά λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Ναμπί Κεϊτά της Λίβερπουλ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0 υπέρ της Γουινέας. Τρεις μέρες νωρίτερα οι δύο χώρες ξανατέθηκαν αντιμέτωπες με νικήτρια την Ρουάντα (3-0). Ο Αγκιμπού Καμαρά ξεκίνησε βασικός και ο Μαμαντού Κανέ (δανεικός στην Νέφτσι), έμεινε στον πάγκο.