overfm.gr | Τένις | Rotterdam Open: Ημιτελικά και στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης ο Τσιτσιπάς [vid]

Rotterdam Open: Σε έναν δύσκολο αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να επικρατήσει του Καρέν Κατσάνοφ με 2-1 στα σετ και θα βρεθεί στα ημιτελικά του Rotterdam Open.

Σε έναν δύσκολο αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να επικρατήσει του Καρέν Κατσάνοφ με 2-1 στα σετ και θα βρεθεί στα ημιτελικά του Rotterdam Open. Στο πρώτο σετ τα δύο χαμένα σέρβις γκέιμ στοίχισαν στον Τσιτσιπά, με τον Κατσάνοφ να κατακτά το σετ με 6-4. Αντιθέτως στο δεύτερο ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν κυρίαρχος, καθώς έφτασε να προηγείται μέχρι και με 5-0 στα γκέιμ, παίρνοντας τελικά το σετ με σκορ 6-3.

Στο τρίτο σετ οι δύο τενίστες κράτησαν το σέρβις τους, με τον Τσιτσιπά να παίρνει κρίσιμο μπρέικ και να κάνει το 6-5. Στην συνέχεια δεν δυσκολεύτηκε με το σέρβις του, παίρνοντας και το τρίτο σετ με σκορ 7-5. Ο Τσιτσιπάς περιμένει τώρα να μάθει τον αντίπαλο του, ο οποίος θα είναι ένας εκ των Ρούμπλεφ και Σαρντί, με τον ημιτελικό να γίνεται το Σάββατο (6/3). Μάλιστα με αυτή τη νίκη ο 22χρονος εξασφάλισε την άνοδο του στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης, περνώντας τον Ρότζερ Φέντερερ.