overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Ρωσία – Κύπρος 6-0: Βαριά συντριβή

Ρωσία – Κύπρος 6-0: Βαριά συντριβή. Οι Ρώσοι ήταν εξαιρετικοί κόντρα στους Κύπριους κι έκαναν σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα τελικά.

Δύσκολο βράδυ για την Κύπρο του Νίκου Κωστένογλου. Στο ματς της Αγίας Πετρούπολης, η εθνική ομάδα της Μεγαλονήσου δέχθηκε έξι γκολ. Αποτέλεσμα ιδανικό για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκαναν ένα ακόμα βήμα για πρόκριση στα τελικά του Κατάρ. Ρωσία – Κύπρος 6-0: Βαριά συντριβή.

Ρωσία – Κύπρος: Η μεγάλη ευκαιρία του Κ. Σωτηρίου

Το γρήγορο γκολ που πέτυχαν οι Ρώσοι με τον Ερόκιν ήταν κομβικό. Ο Ρώσος μέσος άνοιξε το σκορ (1-0) στο 4′. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς και το πρώτο μισό του πρώτου 45λεπτου ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τη Ρωσία. Παρόλα αυτά, το σκορ έμεινε χαμηλά ως το φινάλε του πρώτου μέρους. Η Κύπρος είχε τη μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις. Με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σωτηρίου. Μετά το κόρνερ του Τζιωνή, πήρε την κεφαλιά, με τον Σαφόνοφ να κάνει σπουδαία επέμβαση και να κρατά το προβάδισμα των Ρώσων.

Ρωσία – Κύπρος: Κατάρρευση

Από τη στιγμή που η Κύπρος δεν κατάφερε να πετύχει το 1-1, ήταν λες και την κυρίευσε η απογοήτευση. Μέσα σε δύο λεπτά (55′-56′) δέχθηκε άλλα δύο γκολ, το σκορ από το 1-0 πήγε στο 3-0 και ουσιαστικά όλα τελείωσαν. Ο Μίραντσουκ τροφοδότησε τον Σμόλοφ που πέρασε και τον Δημητρίου (2-0). Ακολούθησε ένα ακόμα γκολ, με τον Μοστοβόι που ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Με τον γκολκίπερ Δημήτρη Δημητρίου να κάνει μεγάλες επεμβάσεις.

Ρωσία – Κύπρος: Βαριά συντριβή

Η ανασταλτική λειτουργία της Κύπρου ήταν κάκιστη. Ένα ακόμα γκολ στο 64′ με τον Σουτόρμιν που πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά (4-0). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, με τους Κύπριους να έχουν δύο τελικές με Τζιωνή και Μάμα. Αλλά ως εκεί. Οι Ρώσοι δεν πάτησαν… φρένο. Άλλα δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αρχικά με τον Ζαμπολτόνι που στο 81′ σημείωσε με σουτ το 5-0, για να έρθει στο 87′ εκ νέου ο Ερόκιν και να σημειώσει ένα ακόμα τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Ρωσία – Κύπρος 6-0: Βαριά συντριβή.

Ρωσία (Βαλερί Κάρπιν): Σαφόνοφ, Σουτόρμιν, Ντιβέεφ, Οσιπένκο, Τερέκοφ, Ερόκιν, Γκολόβιν (57′ Ζόμπνιν), Φομίν (68′ Γκλεμπόφ), Μίραντσουκ, Μοστοβόι (70′ Ιόνοφ), Σμολόφ (57′ Ζαμπολότνι).

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου):  Δ. Δημητρίου, Ψάλτης (46′ Μ. Δημητρίου), Καρώ, Κ. Σωτηρίου, Λαΐφης, Ιωάννου, Τζιωνής (68′ Μάμας), Αρτυματάς, Κάστανος (83′ Αντωνιάδης), Παπουλής (83′ Σπόλιαριτς), Π. Σωτηρίου (74′ Κακουλλής).