overfm.gr | Serie A | Ρόμα – Τζένοα 0-0 – «Χ» και νέα γκέλα για τον Μουρίνιο [vids]

Σε άλλη μία γκέλα υπέπεσε η Ρόμα, η οποία «κόλλησε» στην έδρα της στο 0-0 με την Τζένοα, για την 24η αγωνιστική της Serie A.

Σε ένα ματς με πολλά νεύρα, Ρόμα και Τζένοα έμειναν στο 0-0 στο Στάδιο Ολίμπικο, για την 24η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και είχε τον απόλυτο έλεγχο. Μάλιστα, χάρις στην πρωτοβουλία κινήσεων, την οποία είχαν οι «τζιαλορόσι» έφτασαν τις 24 τελικές προσπάθειες, χωρίς ωστόσο να διασπάσουν την εστία του Σιρίγκου. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα για την Τζένοα, για την οποία τα πράγματα χειροτέρεψαν. Συγκεκριμένα, στο 64΄ο Έντιγκαρ έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα και δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Από εκείνη τι στιγμή, η Ρόμα αύξησε την πίεση, ωστόσο δεν κατάφερνε να βάλει τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο όχι για πολύ. Ο Ζανιόλο στην συμπλήρωση του 90λεπτου, ο Τζανιόλο σκόραρε ένα πανέμορφο γκολ, το οποίο πανηγύρισε έξαλλα, νομίζοντας ότι χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Βέβαια αυτό δεν το κατάφερε. Ο διαιτητής ακύρωσε το γκο έπειτα από χρήση του VAR, καθώς είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Τάμι Έιμπραχαμ. Η απόφαση αυτή εξόργισε τον Ιταλό ποδοσφαιριστή και ως αποτέλεσμα δέχθηκε δύο μαζεμένες κίτρινες κάρτες για διαμαρτυρίες. Έτσι άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.