overfm.gr | Serie A | Ρόμα – Λάτσιο 3 – 0 – Μια είναι η ομάδα στην Ρώμη [vid]

Τρομερό πρώτο ημίχρονο για τους παίχτες του Μουρίνιο που έβαλαν 3 γκολ στο ντέρμπι της Ρώμης. Τρομερή εμφάνιση για τον Τάμι Έιμπραχαμ.

Η Ρόμα ήταν πραγματικά καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο του Derby de la Capitale και κέρδισε πετυχαίνοντας 3 γκολ. Το συγκεκριμένο παιχνίδι έγινε στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής της Serie A. Η Ρόμα με αυτή την νίκη της προσπερνά της συμπολίτισσα της Λάτσιο και παίρνει κεφάλι για τον αγώνα πλασαρίσματος για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Οι δυο ομάδες απέχουν αυτή την στιγμή 2 βαθμούς η μια από την άλλη.
Το σκορ άνοιξε πολύ νωρίς στο πρώτο λεπτό ο Τάμι Έιμπραχαμ.  Ο Άγγλος φορ πήρε το ριμπάουντ από το δοκάρι του Λορέντζο Πελεγκρίνι και άνοιξε το σκορ για τους Τζιαλορόσι. Στην συνέχεια ο ίδιος έγραψε το 2-0 στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης. Το εμφατικό 3-0 έκανε μετά από εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ο Πελεγκρίνι.

Στις κερκίδες του Στάντιο Ολύμπικο βρέθηκε και ο Φραντσέσκο Τότι , ο οποιος φυσικά δεν μπορούσε να λείπει από ένα τέτοιο παιχνίδι.

Ο Ζοζέ Μουρίνιο μετά από την πρόκριση στα προημιτελικά της Europa Conference League θα ήταν κουρασμένοι. Για αυτόν τον λόγο έδωσε εντολή οπισθοχώρησης στο δεύτερο ημίχρονο, παραχωρώντας την μπάλα στην Λάτσιο. Οι Λατσιάλι στο δεύτερο ημίχρονο είχαν συντριπτική πλειοψηφία στην κατοχή με ποσοστό 73%. Επίσης είχαν και 7 ευκαιρίες όμως μια από αυτές ήταν όντως μεγάλη ευκαιρία για γκολ.