overfm.gr | Serie A | Ρόμα – Ίντερ 0-3: Οι «νερατζούρι» έριξαν τριάρα στη Ρόμα [vids]

Η Ίντερ ήταν σαρωτική. Διέλυσε τη Ρόμα με 0-3 μέσα στο «Ολύμπικο» και πάει για πρωτάθλημα.

Η Ίντερ έστησε πάρτι κόντρα στη Ρόμα και τη διέλυσε με0-3  μέσα στο «Ολύμπικο» για την 16η αγωνιστική της Serie A. Η ομάδα του Ιντζάκι πήρε το τρίποντο φτάνοντας του 37 βαθμούς και διεκδικεί το πρωτάθλημα.

“>

Οι «νερατζούρι» ήταν εντυπωσιακοί κόντρα στην ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο εξασφαλίζοντας την νίκη από το πρώτο ημίχρονο.

Στο 15′ ο Χακάν Τσαλχάνογλου έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους. Ο Τούρκος επιθετικός με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-0 με  τον Ρούι Πατρίσιο να πιάνεται στον ύπνο.

Ρόμα – Ίντερ 0-3: Οι «νερατζούρι» έριξαν τριάρα στη Ρόμα

Στο 24′ ο Τζέκο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Μετά από όμορφη ομαδική συνεργασία, ο Βόσνιος επιθετικός παίρνοντας την ασίστ από τον Τσαλχάνογλου, πλήγωσε την πρώην του ομάδα γράφοντας το 2-0 χωρίς όμως να πανηγυρίσει.

Η Ρόμα προσπάθησε να αντιδράσει, είχε λίγες ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ο Ντάμφρις στο 39′ ολοκλήρωσε το θρίαμβο. Ύστερα από υπέροχη ασίστ του Μπαστόνι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά για να διαμορφώσει το τελικό 0-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχαν πολλές φάσεις ούτε γκολ. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Η Ρόμα έχασε κι άλλο έδαφος. Έχει 25 βαθμούς ενώ κινδυνεύει να πέσει και κάτω από την πέμπτη θέση.

Ρόμα: (Ζοσέ Μουρίνιο): Πατρίσιο, Σμόλινγκ, Κούμπουλα (61’ Μποβέ), Μαντσίνι, Βίνια, Ιμπάνιεθ, Βερετού, Κριστάντε, Μχιταριάν, Σομουρόντοβ, Τζανιόλο

Ίντερ: (Σιμόνε Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Ντ’Αμπρόζιο, Μπαζτόνι (76’ Βεσίνο), Σκρίνιαρ, Ντάμφρις, Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα (57’ Βιδάλ), Τσαλχάνογλου (83′ Σένσι), Κορέα (59’ Σάντσες), Ντζέκο (76’ Ντιμάρκο)