overfm.gr | Τένις | Roland Garros: Ο «Βασιλιάς» Ναδάλ «πέταξε» για τα ημιτελικά (vid)

O εκπληκτικός Ράφαελ Ναδάλ υπέταξε με 3-1 σετ τον Νόβακ Τζόκοβιτς και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Roland Garros.

Ολοταχώς για τον 14ο τίτλο του στο Roland Garros και 22ο του grand slam βαδίζει ο Ράφαελ Ναδάλ. Ο τεράστιος Ισπανός τενίστας έδειξε την ανωτερότητά του στο χώμα έναντι του σπουδαίου του αντιπάλου, Νόβακ Τζόκοβιτς και απέχει δύο βήματα από έναν νέο θρίαμβο. Οι δυο τους χάρισαν στους φίλους του τένις μια νέα μοναδική παράσταση με την αναμέτρηση να διαρκεί 4 ώρες και 12 λεπτά! Ο «Βασιλιάς» του χωμάτινου τένις είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τον Τζόκοβιτς να τα δίνει όλα για την ανατροπή αλλά να μην τα καταφέρνει.

Κυρίαρχος στο πρώτο σετ ο Ναδάλ

Ήταν μια αναμέτρηση, την οποία περίμεναν όλοι οι φίλοι του τένις. Δύο τεράστιοι παίκτες έδωσαν για πολλοστή φορά ραντεβού στο court για μια ακόμα σπουδαία παράσταση. Το «Philippe Chatrier» ήταν κατάμεστο με τον κόσμο να αδημονεί να δει από κοντά ένα από τα σπουδαιότερα ματσαρίσματα στην ιστορία του τένις. Ο Ναδάλ ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το παιχνίδι, κάνοντας μπρέικ. Ο Ισπανός κράτησε το σερβίς και έκανε νέο μπρέικ για να κατακτήσει το πρώτο σετ με 6-2 γκειμ.

Σπουδαία επιστροφή στο δεύτερο σετ για τον «Νόλε»

Στο δεύτερο σετ ο Ναδάλ έκανε μπρέικ τόσο στο πρώτο όσο και στο τρίτο γκειμ, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα νίκης. Ο Τζόκοβιτς αν και είδε τον αντίπαλό του να προηγείται με 0-3 στο δεύτερο σετ, δεν το έβαλε κάτω. Με τρία συνεχόμενα γκειμ έκανε το 3-3 και στη συνέχεια έκανε και μπρέικ, φέρνοντας τον προημιτελικό στην ισορροπία (6-4). Για μια ακόμα φορά έδειξε χαρακτήρα στα δύσκολα, δείχνοντας πολύ σκληρός για να πεθάνει.

Εύκολα το 2-1 ο Ναδάλ

Στο τρίτο σετ ο Ναδάλ ανέλαβε και πάλι τα ηνία του παιχνιδιού και με δύο μπρεικ έκανε το 2-1 στα σετ (6-2). Ο Τζόκοβιτς γνώριζε πολύ καλά ότι τα περιθώρια για τον ίδιο είχαν στενέψει. Το Νο1 του κόσμου, έβγαλε αντίδραση με απώτερο στόχο να στείλει την αναμέτρηση σε πέμπτο και καθοριστικό σετ. Με μπρέικ προηγήθηκε 5-2 στα γκέιμ και το πέμπτο σετ έμοιαζε πολύ κοντά.

Καθάρισε στο tie-break ο Ισπανός

Ωστόσο, ο Ναδάλ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Αφού κράτησε το σερβίς, «έσπασε» το σερβίς του Τζόκοβιτς κάνοντας το 5-5. Οι δύο τενίστες στη συνέχεια διατήρησαν το σερβίς και έτσι οδηγηθήκαμε σε tie-break. Εκεί ο Ναδάλ ήταν πιο ψύχραιμος και πανηγύρισε μια τεράστια νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά του Roland Garros, όπου θα αντιμετωπίσει τον εκπληκτικό Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας  στο Facebook. στο Twitter. στο Instagram. στο Youtube. στο TikTok.