overfm.gr | Super League 2 | Ρόδος – Διαγόρας 3-0: Απόλυτη κυριαρχία

Το τοπικό ντέρμπι στα Δωδεκάνησα, ανάμεσα στη Ρόδο και τον Διαγόρα, εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Με απόλυτη πρωταγωνίστρια την ομάδας της Ρόδου. Τα «Ελάφια» δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό τους και έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη με ευρύ σκορ. Ρόδος – Διαγόρας 3-0: Απόλυτη κυριαρχία. Ένα αποτέλεσμα που διατήρησε αήττητη την […]

Το τοπικό ντέρμπι στα Δωδεκάνησα, ανάμεσα στη Ρόδο και τον Διαγόρα, εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Με απόλυτη πρωταγωνίστρια την ομάδας της Ρόδου. Τα «Ελάφια» δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό τους και έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη με ευρύ σκορ. Ρόδος – Διαγόρας 3-0: Απόλυτη κυριαρχία. Ένα αποτέλεσμα που διατήρησε αήττητη την ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου, στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στον νότιο όμιλο, πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕΚ Β’.

Ρόδος – Διαγόρας: «Καθάρισε» στο πρώτο ημίχρονο

Το ματς ξεκίνησε με την ομάδα του Διαγόρα να έχει την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, στο 2′. Αλλά το σουτ του Κουϊρουκίδη μέσα από την περιοχή, πέρασε πάνω από την εστία του Θεοδωράκη. Μοιρασμένη η κατοχή στη συνέχεια, ως το 20ό λεπτό. Ο Γιώργου ανέτρεψε τον Σταματελόπουλο, ο διαιτητής Πουλόπουλος υπέδειξε το πέναλτι. Ο Σταματελόπουλος το εκτέλεσε, ευστόχησε κι άνοιξε το σκορ στο 22′ (1-0). Λίγο αργότερα, στο 25′ και μετά το κόρνερ του Μαρσελίνιο, πάλι ο Σταματελόπουλος σκόραρε. Αυτή τη φορά με κεφαλιά για το 2-0 της Ρόδου. Έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Ρόδος – Διαγόρας: Η κυριαρχία ολοκληρώθηκε με τον Μαρτσάκη

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Ρόδου οπισθοχώρησε. Με αποτέλεσμα ο Διαγόρας να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Αλλά παρόλα αυτά, δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Θεοδωράκης. Τα «Ελάφια» θέλησαν να διαφυλάξουν το υπέρ τους 2-0 και το έκαναν. Με τον Μαρτσάκη να αποδεικνύεται η «χρυσή» αλλαγή για την ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου. Στο 87′ μπήκε στο ματς και ένα λεπτό αργότερα, στο 88′, μετά την πάσα του Σουλάι με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνία της εστίας του Μπίντση, ολοκληρώνοντας το θρίαμβο για τους γηπεδούχους. Ρόδος – Διαγόρας 3-0: Απόλυτη κυριαρχία.

Ρόδος (Σ. Αντωνίου): Θεοδωράκης, Καραγεώργης, Μαρσελίνιο (56′ Σουλάι), Μακρυδημήτρης, Σάντο (87′ Μαρτσάκης), Μίγγος, Μαρκόφσκι (87′ Χύσι), Καψάλης, Εντιαγέ, Σταματελόπουλος (70′ Νικολόπουλος), Αδαμάκης.

Διαγόρας (Σ. Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Τοπάλ, Σίνγκ, Τσιαντούλας (74′ Ραφίνια), Ρουγκάλας, Τάτσης (46′ Μπαστιάνος), Πίσπας (68′ Παραστατίδης), Λαμπίρης (46′ Ζούνης), Κουϊρουκίδης, Μουμίν, Γιώργου (85′ Σάιμπερτ).