overfm.gr | Basketball Champions League | Ρίγα – ΑΕΚ 92-76: Ήττα με… κάτω τα χέρια

Η ΑΕΚ γνώρισε την τρίτη της ήττα σε ισάριθμα ματς στο Basketball Champions League, χάνοντας με 92-76 από την Ρίγα στην Λετονία.

H AEK πλήρωσε την πολύ κακή εκκίνηση της στο παιχνίδι, βρέθηκε να χάνει με 17 πόντους στα μισά της δεύτερης περιόδου και αν και προσπάθησε να αντιδράσει δεν τα κατάφερε. Πλέον, η ομάδα του Στέφανου Δέδα είναι με την πλάτη στον τοίχο καθώς μετά από τρεις αγωνιστικές δεν έχει γευτεί την χαρά της νίκης.

O MVP: Ο Τζέιλεν Ράιλι. Ο Αμερικανός ήταν απολαυστικός στην αναμέτρηση και πυροβολούσε από όπου ήθελε. Τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους και 6 τρίποντα.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το πρώτο ημίχρονο της Ρίγα. Από την στιγμή που η Ένωση κυνηγούσε διαφορά που έφτασε μέχρι τους 17 πόντους στα μισά της δεύτερης περιόδου, τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Η περιφερειακή άμυνα της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι είχαν φοβερά ποσοστά από την περιφέρεια, ωστόσο τα περισσότερα σουτ που επιχείρησαν ήταν ελεύθερα.

THE POINT:  Το φοβερό ποσοστό των Λετονών στα τρίποντα. Η Ρίγα τελείωσε το παιχνίδι με 50% από την περιφέρεια.

Η ανάλυση του αγώνα

Ρίγα – ΑΕΚ 92-76: Τρίποντη καταιγίδα των Λετονών

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν καλό για την ομάδα του Στέφανου Δέδα καθώς οι Λετονοί κατάφεραν να προηγηθούν πολύ νωρίς με 7 πόντους (12-5). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση με την διαφορά να ξεπερνάει τους 10 πόντους (21-10) δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Η ρίγα έφτασε μέχρι το +14, με το σκορ περιόδου να είναι 27-15.

Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στην δεύτερη περίοδο με το προβάδισμα των Λετονών να φτάνει μέχρι και τους 17 πόντους 6 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου (39-22). Η Ένωση βελτιώθηκε αισθητά στην συνέχεια και κατάφερε με αιχμή του δόρατος τους Παππά και Κολόμ να μειώσει σε 43-32, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 46-34.

Ρίγα – ΑΕΚ 92-76: Δύσκολο έργο για την Ένωση

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει στην επανάληψη και κατάφερε να μαζέψει την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα με τρίποντο του Νίκου Παππά (57-49), στα μισά της τρίτης περιόδου. Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τους Λετονούς να βγάζουν αντίδραση και να βρίσκουν και πάλι τον δρόμο προς το καλάθι για το 68-56 της περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με την ΑΕΚ να έχει πρόβλημα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση με τον τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο .

Δεκάλεπτα: 27-15, 46-34, 68-56, 92-76