overfm.gr | Conference League | Ριέκα-ΠΑΟΚ 0-2: Πέταξε για τους ομίλους ο Δικέφαλος

Οι ασπρόμαυροι έκαναν αυτό που έπρεπε μέσα στην Κροατία

Την πρόκριση στους ομίλους του Europa Conference League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την Ριέκα με 0-2 με τέρματα των Καντουρί και Μουργκ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο έκτο λεπτό έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία, με τον Σβαμπ και τον Ελ Καντουρί να σημαδεύουν το δοκάρι του Πρσκάλο. Λίγα λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 10′, οι δύο ποδοσφαιριστές συνεργάστηκαν υπέροχα και ο Μαροκινός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στο εικοσάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους φάση με τον Τόμετσακ, ενώ στο 32′ το ωραίο σουτ του Άμπας πέρασε έξω. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Ριέκα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τόμετσακ από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 41′ ο σκόρερ έως τότε του αγώνα σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου, καθώς ο Δικέφαλος έριξε τον ρυθμό και προσπάθησε μέσω της κυκλοφορίας του να βρει λύσεις στην επίθεση. Από την άλλη, η ομάδα του Τόμιτς παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ, δεν πήρε αρκετά ρίσκα με αποτέλεσμα οι «ασπρόμαυροι» να βολεύονται με το 0-1. Η κομβική αλλαγή του Λουτσέσκου ήταν και αναγκαστική, όταν πέρασε τον Μουργκ αντί του κουρασμένου Ελ Καντουρί, ο οποίος έφυγε με πρόβλημα κλείδωσε μία και καλή την πρόκριση, με τον Αυστριακό να σκοράρει στο 80′ έπειτα από ασίστ του Ζίβκοβιτς και να τελειώνει την… παρτίδα.