overfm.gr | Ligue 1 | Ρεν – Λυών 4-1: Την σκόρπισε στο ντέρμπι [pic,vds]

Μεγάλη νίκη για την Ρεν που διέλυσε την Λυών με 4-1 για την 13η αγωνιστική του Σαμπιονά με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τρουφέ που σημείωσε δύο γκολ.

Πριν από λίγα 24ωρα η Λιόνέγινε η πρώτη ομάδα που πανηγύρισε την πρόκρισή της στους “16” του φετινού Europa League ως πρώτη φάσης ομίλων, όμως το βράδυ της Κυριακής μαρτύρησε στην έδρα της Ρεν στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Ligue 1 μιας και ηττήθηκε με 4-1.

Η Ρεν μπήκε αφιονισμένη στο γήπεδο αναγκάζοντας την Λυών σε παθητικό ρόλο. Μέχρι το 30′ ο Λόπεζ είχε ήδη 4 εντυπωσιακές επεμβάσεις, κρατώντας μόνος του το μηδέν.

Ο Πορτογάλος όμως δεν κατάφερε να αντιδράσει στην κεφαλιά του Λαμπόρντ στο 45′, με το “φτωχό” 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου. Στο πρώτο 45λεπτο οι τελικές προσπάθειες ήταν 12-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ. Ο αρχηγός της Ρεν Τραορέ, βρήκε μόλις το δεύτερο δικό του τα τελευταία 6 χρόνια και έκανε το 2-0.

Η Λυών προσπάθησε να αντιδράσει κάνοντας την πρώτη της τελική στο 60′, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί.

Ο Τρουφέ είχε δευτερόλεπτα στο γήπεδο και έκανε το 3-0 στην κόντρα στο 76′, ενώ ο ίδιος στο 83′ έγραψε το 4-0. Ο νεαρός είχε μόλις 1 γκολ στην επαγγελματική του καριέρα και μέσα σε 7 λεπτά έβαλε 2.

Το τελικό 4-1 έκανε ο Πακετά με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 3ο των καθυστερήσεων και λίγο έλειψε να έρθει στα χέρια με Αουάρ και Σλιμανί για την εκτέλεση.