overfm.gr | Ligue 1 | Ρεμς – Μονακό 0-1: Οι Μονεγάσκοι συνεχίζουν τη «μάχη» για την έξοδο στο Champions League [vid]

Η Μονακό πέρασε από την έδρα της Ρεμς, νικώντας την 1-0 και βρίσκεται στην 3η θέση που οδηγεί στα προκριματικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Μονακό ανέβηκε στους 74 βαθμούς και είναι μόνη στην τρίτη θέση, έχοντας έναν βαθμό παραπάνω από την τέταρτη Λιόν. Από την άλλη, η Ρεμς έμεινε στους 42β. και στη 13η θέση.

Στο 20′, ο Ματαζό έβαλε μπροστά στο σκορ του φιλοξενούμενους, οι οποίοι κέρδισαν και πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά τελικώς ακυρώθηκε μέσω VAR, καθώς το μαρκάρισμα μέσα στη μεγάλη περιοχή αποδείχθηκε πως δεν ήταν αντικανονικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, το 0-1 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι οι Μονεγάσκοι παρέμειναν στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας, στην προσπάθεια που κάνουν για τη διεκδίκηση ενός εισιτηρίου για το Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.