overfm.gr | Europa League | Ρέιντζερς – Λειψία 3-1 – Τρένο μέχρι τον τελικό οι Σκωτσέζοι

Η Ρέιντζερς έχει τρελάνει όλοι την Ευρώπη και επικρατώντας 3-1 της Λειψίας στην Σκωτία πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Europa League

Οι Ρέιντζερς είναι το απόλυτο underdog του Europa League και νικώντας τη Λειψία με 3-1 στον δεύτερο ημιτελικό, ανέτρεψαν το σε βάρος τους 1-0 του πρώτου αγώνα και προκρίθηκαν στον τελικό του Europa League. Εκεί θα βρουν την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Οι Σκωτσέζοι μπήκαν μυαλομένα στο ματς και αιφνιδίασαν την Λειψία που τους υποτίμησε. Πριν φτάσει καν το ματς στο 25ο λεπτό, οι Ρέιντζερς είχαν ήδη προβάδισμα… πρόκρισης. Ο συνήθης ύποπτος Ταβερνιέρ έκανε το 1-0 και ο Καμαρά με άψογο πλασέ το 2-0. Οι Γερμανοί από την άλλη έφτασαν στην μείωση του σκορ. Ο Ενκουκού με ωραίο σουτ σκόραρε για το 2-1. Κι εκεί που όλα έδιεχναν ότι θα έχουμε παράταση, οι γηπεδούχοι βρήκαν την λύση. Ο Λούνστραμ βρήκε την ευκαιρία και με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1, που έδωσε και στην ομάδα του την πρόκριση. Η Ρέιντζερς για πρώτη φορά μετά το 2008 θα βρεθεί σε ευρωπαϊκό τελικό.