overfm.gr | La Liga | Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2: Διπλό πρωτιάς για τους «ροχιμπλάνκος»

Με τα γκολ των Μάριο Ερμόσο και Μάρκους Γιορέντε, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε εκτός έδρας της Ρεάλ Σοσιεδάδ με 2-0 για την 15η αγωνιστική της La Liga και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο είχε λίγες φάσεις και για τις δύο ομάδες, με την Σοσιεδάδ να είναι η πρώτη που απείλησε στο 22’ με τον Μερίνο, ο οποίος πήρε μία κεφαλιά από μία εκτέλεση φάουλ, η οποία ήταν όμως αρκετά άστοχη. Ο Μερίνο πάλι στο 28’ προσπάθησε να πετύχει το 1-0 για τους γηπεδούχους, όμως το σουτ που δοκίμασε πέρασε αρκετά μέτρα μακριά από το δεξί δοκάρι.

Πάλι η Σοσιεδάδ είχε μία καλή ευκαιρία για να σκοράρει με τον Πόρτου στο 35’, έκανε ένα ωραίο κοντρόλ έξω από την μεγάλη περιοχή και δοκίμασε το πόδι του, όμως η άμυνα πρόλαβε και έκοψε την προσπάθεια του. Στο δεύτερο μέρος τελικά ήταν η Ατλέτικο Μαδρίτης αυτή που προηγήθηκε στον αγώνα, με τον Καράσκο να κάνει μία σέντρα στην μεγάλη περιοχή και τον Ερμόσο με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 49’ για το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα οι «ροχιμπλάνκος» έφτασαν κοντά στο 2-0 με τον Γιορέντε, όμως η κεφαλιά του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ρεμίρο. Στο 55’ ο Ερμόσο βρέθηκε άλλη μία φορά σε κατάσταση για να σκοράρει, όμως νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Ρεμίρο. Στο 74’ ο Γιορέντε βρέθηκε με λίγο χώρο εκτός περιοχής και δοκίμασε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και μπήκε στην εστία του Ρεμίρο για το 2-0.

Η Σοσιεδάδ δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω στα τελευταία λεπτά του αγώνα και έτσι παρέμεινε το τελικό 2-0 για την Ατλέτικο. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Σιμεόνε έφτασε τους 32 βαθμούς και παρέμεινε στην πρώτη θέση, με την 2η Ρεάλ να έχει 29 με έναν αγώνα λιγότερο.

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Αλκγουαθίλ): Ρεμίρο, Γκοροσαμπέλ (Ελουστόνδο 76’), Ζουμπελντία, Λε Νορμάντ, Μονρεάλ, Ζουμπιμέντι, Μερίνο, Μπαρενετσέα (Μερκουελάνθ 66’), Σίλβα (Λόπες 76’), Πόρτου (Μπαουτίστα 76’), Ζοσέ (Ίσακ 66’)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Ερμόσο, Φελίπε, Σάβιτς, Τρίπιερ, Λεμάρ (Κοντογκμπιά 72’), Κόκε, Γιορέντε, Καράσκο (Λοντάι 87’), Κορέα (Σαούλ 59’), Σουάρες (Κόστα 87’)